Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare la nivelul studiilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare la nivelul studiilor

Sunt functionar public, am studii superioare dar sunt retribuit cu salar minim pe economie. Ce ar trebui sa fac sa pot fi retribuit la nivelul studiilor ?
Conform art.162 alin.2 C.mun., sistemul de salarizare a personalului din autoritatile si institutiile publice finantate integral sau in majoritate de la bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele locale si bugetele fondurilor speciale se stabileste prin lege, cu consultarea organizatiilor sindicale reprezentative.

Orice angajator, indiferent de sectorul de activitate, este obligat sa acorde salariul minim brut pe economie indiferent de studiile necesare ocuparii acelei functii.

Probabil ca, ceea ce doriti dvs se va intampla odata cu adoptarea noii legi a salarizarii pentru sectorul bugetar.