Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract Colectiv De Munca La Nivel National 2015
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract Colectiv De Munca La Nivel National 2015

Buna ziua,

Avand in vedere ca nu exista un contract colectiv de munca la nivel national pentru anul 2015, se aplica prevederile celui din 2014? Aveti idee daca pentru anul 2015 va exista un astfel de contract?

Multumesc anticipat,
Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN.

Odata cu intrarea in vigoare a Legii nr.62/2011 nu mai exista posibilitatea sa se incheie contract colectiv de munca la nivel national.

art. 128 din Legea nr.62/2011:
(1)Contractele colective de munca se pot negocia la nivel de unitati, grupuri de unitati si sectoare de activitate.