Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Al 2-lea contract de munca pentru un functionar public.
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Al 2-lea contract de munca pentru un functionar public.

Buna ziua.
As vrea sa stiu, va rog, daca pot avea 2 contracte de munca cu norma intreaga, in conditiile in care in prezent lucrez in cadrul Primariei, departamentul contabilitate, ca functionar public. La vara vreau sa ma angajez pentru o perioada de 3 luni, tot cu contract de munca 8 ore pe zi, In domeniul turism, receptioner de hotel. Exista vre-un temei legal in acest sens, care sa-mi permita sau nu acest lucru?
Va multumesc.
Art. 96 din legea 161/2003:
(1) Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii sau activităţi în domeniul didactic, al cercetării ştiinţifice, al creaţiei literar-artistice. Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public, funcţionar public parlamentar sau funcţionar public cu statut special, potrivit fişei postului.

Prin urmare, puteti incheia acel c.i.m.