Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act Adițional la Contract Individual de Muncă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act Adițional la Contract Individual de Muncă

S-a încheiat C.I.M.pe o perioadă de 3 luni.S-a prelungit cu încă 3 luni,cu act adițional,apoi încă 3 luni tot cu act adițional.
Ce reprezintă și ce valoare are actul adițional la C.I.M.și de câte ori se poate folosi de către angajator?

C.i.m. poate fi prelungit pana la implinirea termenului maxim pentru care se poate incheia un astfel de c.i.m., 36 de luni.

In acest sens, se exprima art.82 alin.3 C.mun.

Este un acord intervenit intre partile care au incheiat un contract, prin care acestea convin asupra modificarii, completarii sau incetarii ulterioare a acestuia. In contractele comerciale, actul aditional are un important rol intrucat prin acesta partile efectueaza actualizari si detalieri ale contractelor de lunga durata sau concretizeaza obligatiile reciproce asumate prin contracte cadru
Eu.Ro.Lex & Av. Martin Vasile Emil , Avocat
Intrebarea s a referit in mod clar la A.A. la CIM; nu vad legatura cu contractele comerciale ...
pe om il interesa daca are un CIM valabil .....
florincristea07 a scris:

....
Ce reprezintă și ce valoare are actul adițional la C.I.M.și de câte ori se poate folosi de către angajator?

Art. 1270 C.civ. - Forţa obligatorie
(1) Contractul valabil încheiat are putere de lege între părţile contractante.
(2) Contractul se modifică sau încetează numai prin acordul părţilor ori din cauze autorizate de lege.

Actul aditional incheiat la c.i.m. are aceeasi putere ca si c.i.m.