Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... actele aditionale
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

actele aditionale

buna ziua! as dori sa ma luminati si pe mine unde as putea gasi reglementarea legala a actelor aditionale?
ma intereseaza cand se incheie, in ce conditii si daca pot fi incheiate dupa expirarea contractului.
speta in fapt este incheierea unui act aditional dupa expirarea valabilitatii unui contract de prestari servicii.
ce s-a incalcat in cazul asta?
Nu putem avea "act aditional" la un contract care nu mai este in vigoare. Actul aditional modifica o anume clauza a unui contract valabil. Nu putem modifica ceva ce nu avem. Un contract expirat = nu avem contract. Ca urmare se poate incheia un alt contract si nu un act aditional la contractul expirat.
Sper ca m-am facut inteleasa....
D-na Daniela are dreptate, insa depinde ce contine acel act aditional?
sigur nu poate fi luat ca si contract "de sine statator"? la urma urmei, este un acord de vointe...fie detaliati, fie trimiteti-l pe privat sa-l vad
si in lege unde scrie despre aceste acte aditionale?
Actul aditional este un acord intervenit intre partile care au incheiat un contract, prin care acestea convin asupra modificarii, completarii sau incetarii ulterioare a acestuia. In contractele comerciale, actul aditional are un important rol intrucat prin acesta partile efectueaza actualizari si detalieri ale contractelor de lunga durata sau concretizeaza obligatiile reciproce asumate prin contracte cadru.
Actele aditionale sunt accesorii contractului, facand parte integranta din acesta.
Cum spunea si doamna Daniela din moment ce contractul a expirat , acesta si-a incetat existenta, neputand fi modificat .
In cazul in care partile doresc continuarea relatiei se impune incheierea unui nou contract.
Vointa partilor este legea .
Art. 969 Cod Civil Conventiile legal fãcute au putere de lege între pãrtile contractante.
Ele se pot revoca prin consimtãmântul mutual sau din cauze autorizate de lege.
~ Conținut șters la cerere ~