Bună ziua,
La sfârșitul anului 2013 s-a înființat o firmă SRL-D de instalații pe numele meu cu sediul la sat și nu s-a lucrat nimic pe ea,însă am fost 3 angajați care într-un final i-am dat afară.
Având cei trei angajați,a generat anumite taxe/datorii pe lângă cele uzuale care cel mai probabil se vor achita anul acesta.
Ideea era că se va achita toate datoriile și apoi firma să fie închisă frumos,cu toate taxele plătite la zi,fără probleme.
Însă eu fiind tânăr am zis să nu o închid și să o las să ”stagneze” până îmi voi găsi ceva să fac cu ea.Iar întrebarea mea este,
cum pot să o fac să ”stagneze”,să nu mai genereze alte datorii, să nu mai plătesc contabila în fiecare lună,ca peste 5 ani spre exemplu să îmi pornesc afacerea dar să nu mă trezesc cu 14124122lei datorii și alte taxe din urmă...?
Am stat de vorbă cu contabila și mi-a zis că va trebui să am doi angajați pe firmă pentru așa ceva.Dar eu cred că vrea să mai angajez oameni doar ca să o mai plătesc și pe ea lunar.
Nu cred că doar soluția prezentată de dânsa ar fi singura.
Taxa forfetara....
bandi2
vreau sa intreb... cum se poate ca eu ,si multi altii banuiesc, nu am avut profit, anul trecut, si totusi trebuie sa platesc impozit pe profit... nu se bate ... (vezi toată discuția)