avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere succesiune intre fiu si nora
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere succesiune intre fiu si nora

Buna seara ,
as dori sa stiu care sunt cotele de mostenire ce revin fiului si nurorii fara copii , la dezbaterea succesiunii
Cel mai recent răspuns: grigore iuliana , utilizator 13:27, 31 Martie 2015
La a cui succesiune va referiți? Nora nu își moștenește socrii, ci pe sot.
La va referiți?
2 persoane au avut 2 fii , unul din ei a decedat inaintea parintilor , dar era casatorit fara copii , apoi a decedat tatal si de curand a decedat si mama, ramanand in urma lor un fiu si nora .
Ma interesa care este cota fiului si a nurorii ,la dezbaterea succesiunii , avand in vedere faptul ca pana in acest moment nu s-a dezbatut nici o succesiune
Din păcate pt nora, nu moștenește nimic, doar fiul e.moștenitor.
Multumesc pentru raspuns si promptitudine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anulare la renuntare la mostenire? sch sch Dupa deschiderea succesiunii de la tata, sora face renuntare la mostenire care ii revine fratelui casatorit. Intentia acestui gest e ca, in contrapartida, ... (vezi toată discuția)
Cat ii revine nepotului si cat fiicei supravietuitoare luminitacoman luminitacoman Subiect: Nora isi mosteneste socrii ? Buna seara. Nora isi mosteneste socrul? Sau transmiterea mostenirii se face pe linie descendenta? Bunicul meu a ... (vezi toată discuția)
Nora la succesiune valentinstate valentinstate buna ziua bunicii mei au decedat .au avut doar un copil pe tatal meu care la rindul sau a decedat lasind in urma 2 copii si sotia . intrebarea mea e ... (vezi toată discuția)