Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata ore sambata si duminica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata ore sambata si duminica

Buna ziua. As dori sa stiu unde se specifica in Codul muncii sau in orice alta lege ca plata orelor de sambata si duminica ( ore aflate in norma ) este limitata la un numar de 48 ore/luna??!! ??
nicolle2, utilizator
Nu este specificat nicaieri in Codul Muncii o astfel de prevedere.

Cele 48 de ore/sapt se refara la durata maxima legala a timpului de munca, inclusiv orele suplimentare.

Art. 114 C.mun.
(1) Durata maxima legala a timpului de munca nu poate depasi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare.

Probabil cei care au facut o astfel de afirmnatie au introdus in aceste ore si orele prestate in zilele de repaus saptamanal.
probabil ca se confunda cu 48 ore suplimentare , PESTE NORMA!! Subliniez peste norma pentru ca asa am sustinut si eu.Ca e eroare de interpretare legislativa . Sunt 2 chestii diferite: sambata, duminica si ore suplimentare. Pentru sambete, duminici primesti un spor de 100% la salar, indiferent de cate ore ai efectuate ( 36 sau 70 ) + liber, iar pentru munca peste norma , primesti recuperare. Da?

.....si e legal si corect sa introduci in aceste 48 de ore si orele prestate in zilele de repaus saptamanal??
nicolle2, utilizator
Fiind doua notiuni distincte , orele prestate in zilele de repaus saptamanal, in opinia mea, nu sunt incluse in numarul de 48 de ore/sapt.
corect. Multumesc !