Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca

Buna ziua.
As vrea sa stiu, va rog, daca pot avea 2 contracte de munca cu norma intreaga, in conditiile in care in prezent lucrez in cadrul Primariei, departamentul contabilitate, ca functionar public. La vara vreau sa ma angajez pentru o perioada de 3 luni, tot cu contract de munca 8 ore pe zi, In domeniul turism, receptioner de hotel. Exista vre-un temei legal in acest sens, care sa-mi permita sau nu acest lucru?
Va multumesc.
Potrivit art.96 teza a II- din Legea nr.161/2003, funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public, funcţionar public parlamentar sau funcţionar public cu statut special, potrivit fişei postului.

In speta, ceea ce doriti dvs este posibil.