Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Evidenta stocurilor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Evidenta stocurilor

Este posibila shimbarea in timpul anului fiscal a metodei de evindenta a stocurilor? Poate prin politica firmei? Sau ca urmare a deciziei conducerii? Trecerea de la un program de contabilitate la alt program de contabilitate ar cere acest lucru pentru a facilita activitatea contabila. Poate fi considerata aceasta situatie temei legal pentru a trece de la o metda la alta?

Multumesc!
În OMFP 1802/2014 pentru aprobarea Reglementărilor contabile privind situațiile financiare anuale individuale și situațiile financiare anuale consolidate, se face referire la principiul permanenței metodelor, care spune că metodele de evaluare trebuie aplicate în mod consecvent de la un exercițiu financiar la altul. (secțiunea 2.4, pct. 50).

Totuși, la pct. 64 se prevede posibilitatea de a modifica politicile contabile (deci și a metodei de evaluare a stocurilor) ca urmare a unor modificări legislative sau dacă se consideră că astfel rezultă informații mai utile și mai credibile referitoare la operațiunile societății. Evident, acest lucru trebuie prezentat și în notele explicative la situațiile financiare anuale.
Multumesc!