Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dividende
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dividende

Buna ziua!
As dori sa aflu, care sunt procedurile legale prin care se poate afla daca o persoana ( actionar majoritar la societate) a ridicat dividende de la o anumita societate.Cui trebuie adresata cererea sau cererile din care sa rezulte ca persoana XX a ridicat dividende in suma de nnn lei, in 2008, aferente profitului din 2007?
Din cate stiu eu, doar prin intermediul instantei se poate cere administratiei financiare acest lucru.
Este putin mai complicat... Prin Instanta s-a cerut situatia tuturor veniturilor, dar dividendele nu sunt venituri cu retinere la sursa a impozitului,astfel ca Finantele au trimis adresa doar cu veniturile salariale. De aceea am intrebat daca exista o cale legala prin care se poate afla daca o persoana a ridicat dividende de la societatea unde detine actiuni majoritare. Si cum se procedeaza.
anira38 a scris:

Este putin mai complicat... Prin Instanta s-a cerut situatia tuturor veniturilor, dar dividendele nu sunt venituri cu retinere la sursa a impozitului,astfel ca Finantele au trimis adresa doar cu veniturile salariale. De aceea am intrebat daca exista o cale legala prin care se poate afla daca o persoana a ridicat dividende de la societatea unde detine actiuni majoritare. Si cum se procedeaza.

Dividentele sunt venituri din investitii unde impozitul pe venit este retinut la sursa. Firmele trimit catre administratia financiara unde isi are sediul firma respectiva, declaratia informativa 205 cu dividentele si impozitul constituit pentru fiecare asociat/actionar pentru 2008 pana la 30.06.2009. Nu cunosc cum se face centralizarea acestora la nivel national si cand anume si daca intr-adevar se face. Este adevarat ca administratia financiara nu poate sa raspunda la intrebarea daca aceste dividente s-au incasat efectiv ci doar poate sa raspunda in baza declaratiei mai sus mentionate daca i-au fost alocate dividente respectivei persoane in anul 2008.
Dar instanta poate trimite adresa si firmei in cauza.
Poate completeaza raspunsul meu un avocat care a avut un proces asemanator.

Succes!
Va multumesc mult!
anira38 a scris:

Buna ziua!
As dori sa aflu, care sunt procedurile legale prin care se poate afla daca o persoana ( actionar majoritar la societate) a ridicat dividende de la o anumita societate.Cui trebuie adresata cererea sau cererile din care sa rezulte ca persoana XX a ridicat dividende in suma de nnn lei, in 2008, aferente profitului din 2007?