Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Amenzi neachitate
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Amenzi neachitate

Buna ziua !
Va rog sa-mi spuneti daca pentru neachitarea amenzilor datorate catre Administratia Locala se poate suspenda ajutorul social .
Va multumesc .
Da. Legea 292/2011 a asistentei socilale reglementeaza conditionarea acordarii beneficiilor de asistenta sociala de achitarea obligatiilor de plata catre bugetul local:
Art9, alin 9
(9) Beneficiile de asistenţă socială finanţate din bugetul de stat şi, după caz, din bugetele
locale se acordă sub rezerva achitării de către beneficiar a obligaţiilor de plată faţă de bugetul local
[ link extern ]