Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Neinregistrare in termen platitor TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Neinregistrare in termen platitor TVA

care ar fi sanctiunile in cazul unui PFA care a depasit termenul de inregistrare ca platitor TVA ?
multumesc
art. 152, alin. 6 din codul fiscal
Dacă persoana impozabilă nu solicită sau solicită înregistrarea cu întârziere, organele fiscale competente au dreptul să stabilească obligaţii privind taxa de plată şi accesoriile aferente, de la data la care ar fi trebuit să fie înregistrată în scopuri de taxă conform art. 153.