avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Neinregistrare in termen platitor TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Neinregistrare in termen platitor TVA

care ar fi sanctiunile in cazul unui PFA care a depasit termenul de inregistrare ca platitor TVA ?
multumesc
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 20:42, 2 Aprilie 2015
art. 152, alin. 6 din codul fiscal
Dacă persoana impozabilă nu solicită sau solicită înregistrarea cu întârziere, organele fiscale competente au dreptul să stabilească obligaţii privind taxa de plată şi accesoriile aferente, de la data la care ar fi trebuit să fie înregistrată în scopuri de taxă conform art. 153.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum facturez cand trec de la neplatitor la platitor de tva? carmenbn carmenbn O SC neplatitoare de tva atinge astazi pragul de 65.000 de euro.Are ca obiect de activitate vanzarea de cereale,deci poate aplica taxarea inversa.Cum ... (vezi toată discuția)
Cu ce data devin faptic platitor de tva lylyan lylyan Daca in august depasesc plafonul de 220000 lei ce am de facut? Si cu ce data facturez cu TVA? Multumesc (vezi toată discuția)
Srl cu probleme jugaru77 jugaru77 am un srl di 2007 ne platitor de tva in 2010 am depasit plafonu cu 2000 ron nu am stiut pina acum 15 03 2012 am primit de la anaf o notificare prin care ma ... (vezi toată discuția)