Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident cu vatamare corporala - neacordare de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident cu vatamare corporala - neacordare de prioritate

Buna ziua. Am si eu cateva intrebari legate de situatia in care ma aflu:
In August 2008 am avut un accident cauzat de neacordare de prioritate (eu fiind vinovatul) care s-a soldat pe langa pagube materiale si cu vatamare corporala. Politia a intocmit dosar de cercetare penala care a fost solutionat cu NUP de catre procuror datorita lipsei plangerii prealabile (ne-am "impacat"). Eu am primit solutia data de procuror in martie 2009. Pana acum o saptamana politistii mi-au tot prelungit dovada fara sa ma intrebe daca s-a incheiat urmarirea penala; au incetat sa mi-o mai prelungeasca cand am insistat ca am primit deja de 2 luni NUP de la procuror dorind sa vad finalizata treaba asta.
Intrebarea mea este urmatoarea:
- Este obligata Politia sa-mi comunice in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii, procesul verbal prin care aplica sanctiunea complementara de suspendare a dreptului de a conduce ? Data aplicarii sanctiunii poate fi considerata data trecuta pe dovada ("Termen de suspendare 90 de zile din ....). Mentionez ca sanctiunea este "reconoscuta ca fiind aplicata" din moment ce am fost primit la testul de verificare a cunostintelor de teorie, test pe care l-am promovat la 4 zile dupa ce mi-a fost aplicata sanctiunea de suspendare a dreptului de a conduce.
- In cazul in care nu primesc procesul verbal de constatare a contraventiei in termen de 30 de zile se prescrie sanctiunea principala (care nu exista in cazul asta) cat si sanctiunea complementara asa cum e prevazut in art. 14 din OUG 2/2001 (tinant cont ca sanctiunea complementara urmeaza soarta sanctiunii principale)?

Multumesc frumos.
adrian.cc, utilizator
Ce sa fac, din ciclu' "cu prostu nu te pui ca are mintea odihnita" ... am lasat-o ca ei, am "executat" suspendarea si acum astept sa treaca cele 6 luni de la data constatarii contraventiei + 30 zile pentru comunicare, ca sa-i pot da in judecata. Proces verbal nu trimit pentru ca le e lene sa-l scrie. Macar din punctul asta de vedere legea e clara: orice sanctiune contraventionala se aplica in baza unui proces verbal intocmit in conditiile legii. Cele 7 luni amintite mai devreme curg din momentul in care ambele parti (dvs si militia) au primit decizia NUP data de procuror. Asa e la noi. Oricum, cand am recuperat permisul am avut parte de alta distractie, soldata cu circ, dar asta e alta poveste.

Ps: Mie garcea de la birou mi-a zis ca am permisul suspendat ca asa a scris D-l Comandant pe Dovada inlocuitoare. La intrebarea cf. carui articol din lege a fost aplicata sanctiunea m-a trimis la alt coleg sa-mi explice ca el nu are timp. :)
adrian.cc, utilizator
In data de 12 aprilie 2007 am fost implicata intr-un accident rutier in urma caruia a decedat o persoana si alte trei ranite.Dupa un an si 2 luni s-a reusit sa se incheie dosarul la politie de catre politistul care s-a ocupat de caz. Pana in data de 05 octombrie dosarul a stat la comandant cand a plecat catre procuratura cu propunerea de trimitere in judecata a faptuitorului accidentului. De atunci nu mai stiu nimic despre acest dosar. In cat timp trebuie procuratura sa solutioneze dosarul,si care este modalitatea in care ma anunta si pe mine?. Exista un termen dupa care se prescrie fapta,adica eu in calitate de parte vatamata nu ma mai pot adresa nici unei instante pentru rezolvarea cazului?. In urma expertizei tehnice s-a stabilit ca eu nu am nici o parte de vina in producerea accidentului, toata vina fiind a faptuitorului.
Subiect: RE: Accident cu vatamare corporala - neacordare de prioritate

In data de 12 aprilie 2007 am fost implicata intr-un accident rutier in urma caruia a decedat o persoana si alte trei ranite.Dupa un an si 2 luni adica in mai 2008 s-a reusit sa se incheie dosarul la politie de catre politistul care s-a ocupat de caz. Pana in data de 05 octombrie 2008 dosarul a stat la comandant cand a plecat catre procuratura cu propunerea de trimitere in judecata a faptuitorului accidentului. De atunci nu mai stiu nimic despre acest dosar. In cat timp trebuie procuratura sa solutioneze dosarul,si care este modalitatea in care ma anunta si pe mine?. Exista un termen dupa care se prescrie fapta,adica eu in calitate de parte vatamata nu ma mai pot adresa nici unei instante pentru rezolvarea cazului?. In urma expertizei tehnice s-a stabilit ca eu nu am nici o parte de vina in producerea accidentului, toata vina fiind a faptuitorului.