Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Completare in revisal concedii medicale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Completare in revisal concedii medicale

Se inregistreaza in Revisal concediile medicale. Am primit un raspuns "conform art.3 alin.2 lit h din HG 500/2011" concediile medicale nu se inregistreaza in revisal. Multumesc pentru raspuns urgent. Daca se inregistreaza care este termenul ?
Concediile medicale nu se inregistreaza in Revisal.

HG nr. 500/2011:

ART. 3
(1) Registrul se întocmeşte în formã electronicã.
(2) Registrul se completeazã în ordinea angajãrii şi cuprinde urmãtoarele elemente:
a) elementele de identificare a tuturor salariaţilor: numele, prenumele, codul numeric personal - CNP, cetãţenia şi ţara de provenienţã - Uniunea Europeanã - UE, non-UE, Spaţiul Economic European - SEE;
b) data angajãrii;
c) perioada detaşãrii şi denumirea angajatorului la care se face detaşarea;
d) funcţia/ocupaţia conform specificaţiei Clasificãrii Ocupaţiilor din România (COR) sau altor acte normative;
e) tipul contractului individual de muncã;
f) durata normalã a timpului de muncã şi repartizarea acestuia;
g) salariul, sporurile şi cuantumul acestora;
h) perioada şi cauzele de suspendare a contractului individual de muncã, cu excepţia cazurilor de suspendare în baza certificatelor medicale;
i) data încetãrii contractului individual de muncã.
ART. 4
(1) Completarea, respectiv înregistrarea în registru a elementelor prevãzute la art. 3 alin. (2) se face dupã cum urmeazã:
a) la angajarea fiecãrui salariat, elementele prevãzute la art. 3 alin. (2) lit. a)-g) se înregistreazã în registru cel târziu în ziua lucrãtoare anterioarã începerii activitãţii de cãtre salariatul în cauzã;
b) elementul prevãzut la art. 3 alin. (2) lit. g) se completeazã şi pentru contractele individuale de muncã deja înregistrate, în termen de 90 de zile de la data intrãrii în vigoare a prezentei hotãrâri;
c) elementele prevãzute la art. 3 alin. (2) lit. h) se înregistreazã în registru în termen de maximum 20 de zile lucrãtoare de la data suspendãrii;
d) elementele prevãzute la art. 3 alin. (2) lit. i) se înregistreazã în registru la data încetãrii contractului individual de muncã/la data luãrii la cunoştinţã a evenimentului ce a determinat, în condiţiile legii, încetarea contractului individual de muncã;
e) pentru salariaţii detaşaţi, angajatorul de bazã completeazã perioada detaşãrii şi denumirea angajatorului la care se face detaşarea, anterior începerii detaşãrii.
(2) Orice modificare a elementelor prevãzute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)-g) se înregistreazã în registru cel târziu în ziua lucrãtoare anterioarã împlinirii termenului de 20 de zile lucrãtoare prevãzut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicatã. Excepţie fac situaţiile în care modificãrile se produc ca urmare a unei hotãrâri judecãtoreşti sau ca efect al unui act normativ când înregistrarea în registru se face în ziua în care angajatorul se prezumã, potrivit legii, cã a luat cunoştinţã de conţinutul acestora.
(3) Orice corecţie a erorilor survenite în completarea registrului se face la data la care angajatorul a luat cunoştinţã de acestea.
ana-cer, moderator
Suspendarea de drept a c.i.m. in cazul concediului pentru incapacitate temporara de munca nu poate fi inregistrata in programul REVISAL.
De asemenea, programul nu permite , intrucat la temeiurile de suspendare art.50 lit.a-c C.mun. nu sunt mentionate in program.