Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Legislatie Casa de comenzi
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Legislatie Casa de comenzi

In cazul unei Case de Comenzi cu personalitate juridica care face comenzi in teren ( nu prin site) la persoane fizice si le livreaza marfa ce autorizari sunt necesare, care este codul CAEN, ce sfaturi aveti vis a vis de organele de control, cand si cum se emite bonul din casa de marcat?
CAEn 4791. Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet

Această clasă include:
- comerţul cu amănuntul prin case de comenzi sau prin internet, de exemplu: cumpărătorul alege pe baza reclamelor, cataloagelor, informaţiilor furnizate pe un website,a machetelor sau a altor mijloace de publicitate şi face comanda prin poştă, prin telefon sau internet (de obicei prin mijloace speciale furnizate de un website). Produsele achiziţionate pot fi descărcate direct de pe internet, sau, în cazul bunurilor materiale, livrate clientului.
- comerţul cu amănuntul al oricărui tip de produs prin comandă poştală
- comerţ cu amănuntul al oricărui tip de produs prin Internet, pe bază de comandă
- vânzarea directă prin intermediul televiziuni, a radioului sau telefonului
- licitaţii cu amănuntul pe internet

Această clasă exclude:
- vânzarea cu amănuntul a autovehiculelor, pieselor şi accesoriilor pentru acestea, prin internet
- vânzarea cu amănuntul a motocicletelor, pieselor şi accesoriilor pentru acestea, prin internet