Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Citatie in calitate de intervenient
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Citatie in calitate de intervenient

Buna ziua,
In Decembrie 2013 am produs un mic accident in urma caruia am completat formularul de intelegere pe cale amiabila de la RCA.
Mentionez ca aveam RCA-ul la Euroins, ca tot romanul de rand cu putini bani in buzunar.
In Februarie 2015 am primit un plic de la o judecatorie din Bucuresti, care continea copiile xerox a tuturor documentelor depuse la dosar, dar si o citatie pt a ma prezenta la proces in calitate de intervenient.
Avand in vedere ca nu sunt din Bucuresti sau imprejurimi, nu m-am prezentat la proces.
Astazi, 02.Aprilie am primit inca o citatie in care sunt chemata in instanta in calitate de intervenient in proces cu Omniasig-ul.
Precizeaza ca , in caz de neprezentare a partilor, judecata se va face in lipsa, daca se solicita in scris acest lucru de catre una dintre parti.

Trebuie sa merg la proces?
Avand in vedere faptul ca aveam un RCA valabil, este vreo sansa sa ma puna sa platesc eu daunele in cazul in care firma la care aveam atunci RCA-ul nu plateste?
Va rog ajutati-ma cu un raspuns! Multumesc anticipat!

Daca aveti un avocat nu e nevoie , sfatul meu este sa va prezetati personal
Phantom79, utilizator
Din cele descrise de dvs.presupun ca, ati fost citat in calitate de chemat in garantie(intervenient).Asta inseamna ca,in cazul in care paratul sau alt chemat in garantie cade in pretentii, adica este obligat la plata ,se va indrepta impotriva dvs.Este bine sa va prezentati la termen si sa fiti pregatit sa va aparati.
Depuneti o intampinare !