Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire salariu
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire salariu

Buna ziua,

Va cer o parere in legatura cu o posibila poprire.

Un angajat a primit o suma de bani in urma unei sentinte judecatoresti dar nu se regaseste pe lista tribunalului. Secretara care a inaintat lista contabilei cu numlele persoanelor indreptatite la sume nu mai este angajata noastra.

Acum contabila a descoperit greseala si vrea sa execute silit angajatul (sau secretara?). Acesta nu este de acord si as vrea sa stiu cum ar trebui procedat.

Dam in judecata fosta secretara? E posibil sa ne dea in judecata angajatul daca ii oprim din salariu ?

Multumesc.
Stefan
cea care a bagat in plata este vinovata mai ales ca nu exista dosare care sa nu figureze in ecris.
ca sa recuperati banii trebuie sa promovati actiune in instanta.
Contabila nu avea voie să facă o plată fără să verifice temeiul acesteia. Împotriva contabilei ar trebui făcută o acțiune disciplinară și să se emită un titlu executoriu, asumat de către aceasta, pentru plata sumei. De asemenea, față de angajat este o plată nedatorată, acesta trebuie dat în judecată pentru a-l obliga să vă restituie suma.
Va multumesc pentru raspunsuri. Fiind vorba despre o institutie de invatamant, lucrurile sunt destul de complicate dar voi lua in considerare sfaturile dvs.