Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu virat din greseala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu virat din greseala

Buna ziua.
Din greseala contabila a virat o suma de bani la un angajat care nu mai lucra in societate.
Cand s- a observat banii fusesera ridicati dupa card de fostul angajat. Am incercat sa vorbesc cu fostul angajatul sa restituie suma care nu i se cuvenea, dar nu am ajuns la niciu un consens.
Va rog sa imi comunicati care este temeiul legal de a recupera bani de la el, in afara de a opri bani de la contabila. As dori sa stiu daca am vre-o posibiltatea sa il actionenez in instanta?
Multumesc.
da, in temeiul imbogatirii fara just temei.
Art,256(1)Codul Muncii

(1) Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.

ART258Codul Muncii
(1) În cazul în care contractul individual de muncă încetează înainte ca salariatul să îl fi despăgubit pe angajator şi cel în cauză se încadrează la un alt angajator ori devine funcţionar public, reţinerile din salariu se fac de către noul angajator sau noua instituţie ori autoritate publică, după caz, pe baza titlului executoriu transmis în acest scop de către angajatorul păgubit.
(2) Dacă persoana în cauză nu s-a încadrat în muncă la un alt angajator, în temeiul unui contract individual de muncă ori ca funcţionar public, acoperirea daunei se va face prin urmărirea bunurilor sale, în condiţiile Codului de procedură civilă.

Fiind vorba de un fost salariat, nu mai sunt incidente aceste prevederi.
Actiunea in instanta se va intemeia pe prevederile Codului Civil.