Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Nu locuiesc in apartament, administratorul nu a platit ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Nu locuiesc in apartament, administratorul nu a platit apa si vrea sa ma puna sa platesc o cata parte

buna seara.vechiul administrator nu a platit apa.acum noul administrator,in urma unei sedinte a locatarile a stabilit o cata parte fiecarui apartament ca sa stranga suma de bani care trebuie platita.in acel apartament nu a mai locuit nimeni timp de sapte ani.sunt obligat sa platesc si eu chiar daca nu am locuit acolo timp de sapte ani si nu sunt restant la intretinere?daca da sau nu as dori sa stiu in baza care i legi.multumesc anticipat
In calitate de proprietar care v-ati platit intretinerea si sunteti la zi aveti posibilitatea sa contestati lista de intretinere in care sunteti obligat sa platiti in plus fata de obligatiile curente. Asociatia prin presedinte trebuie sa se indrepte in instanta impotriva fostului administrator ptr recuperarea prejudiciului.
Ok dar cum sa fac pe cale lega,sau ce trebuie sa i spun administratorului? Pentru ca nu vreau sa platesc ceea ce nu am consumat
Este o situatie des intalnita in care in blocuri cu peoprietari fara sume cu titlu de restanta,
reprezentantii legali ai asociatiei de proprietari nu sunt vigilenti,nu urmaresc lunar activitatea si platile facute de administratori si exista multe cazuri in care acestia sustrag sume din incasari,nu achita facturile,mai mult nu pot fi executati silit invocand starea de insolvabilitate
Si asociatia dvs se confrunta cu situatia neplacuta in care desi cu platile la zi,dar cu debite fata de furnizorii de utilitati,proprietarii pentru a beneficia de utilitati-sunt obligati sa achite c/v facturi neachitate de administrator
Problema cu recuperarea sumei sustrase este o dorinta - care nu intotdeauna este si materializata
Dvs aveti obligatia sa achitati c/v intretinere parti comune chiar daca nu ati locuit efectiv in imobil
HG nr 1588/2007 ART. 32
(1) Toti proprietarii au obligatia sa plateasca lunar, conform listei de plata a cheltuielilor
asociatiei de proprietari, în avans sau pe baza facturilor emise de furnizori, cota de
contributie ce le revine la cheltuielile asociatiei de proprietari, inclusiv cele aferente
fondurilor din asociatia de proprietari.
(3) Niciun proprietar de apartament sau de spatiu cu alta destinatie decât aceea de
locuinta nu va fi exceptat de la obligatia de a contribui la plata cheltuielilor comune,
ca urmare a renuntarii la folosirea unei parti din proprietatea comuna, a abandonarii
apartamentului sau a spatiului cu alta destinatie decât aceea de locuinta ori în alte situatii.
ynocentta, utilizator
In acel articol nu mentioneaza si faptul ca si cel care nu locuieste si nu beneficieaza de servicii trebuie sa plateasca.i mi pare rau dar nu ma convins sa platesc apa pe care eu nu am folosito. Mentionez ca eu am platit intretinerea.acum se vrea sa se stranga bani sa plateasca celor de la apa datoria facuta de fostul adm.
novac-alin, utilizator
novac-alin a scris:

i mi pare rau dar nu ma convins sa platesc apa pe care eu nu am folosito.
.acum se vrea sa se stranga bani sa plateasca celor de la apa datoria facuta de fostul adm.

Nu ati inteles corect situatia
Nu va obliga nimeni sa achitati
Hotararea acoperirii prejudiciului cauzat de ex administrator este justificata de necesitatea platii facturilor catre furnizorii de utilitati,astfel incat proprietarii sa beneficieze continuu de apa,caldura,gaze