Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Nu locuiesc in apartament, administratorul nu a platit ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Nu locuiesc in apartament, administratorul nu a platit apa si vrea sa ma puna sa platesc o cata parte

buna seara.vechiul administrator nu a platit apa.acum noul administrator,in urma unei sedinte a locatarile a stabilit o cata parte fiecarui apartament ca sa stranga suma de bani care trebuie platita.in acel apartament nu a mai locuit nimeni timp de sapte ani.sunt obligat sa platesc si eu chiar daca nu am locuit acolo timp de sapte ani si nu sunt restant la intretinere?daca da sau nu as dori sa stiu in baza care i legi.multumesc anticipat
Știindu-se că pierderile (diferențele) de apă nu se plătesc de către cei care nu mai locuiesc acolo (0 persoane trecute pe listă), logica spune că nu ar mai trebui să plătească alte cheltuieli. Apropo, cum poți abuza de acea familie, s-o pui să plătească apa, adică utilitatea pe care n-a folosit-o ?
Faceți contestație și nu vă lăsați, pentru că legal n-ar putea să vă forțeze să plătiți. Dacă ați avut la rubrica diferențe (pierderi) de apă, 0 lei puși lunar pe Listele de Întreținere (așa ar fi normal și legal), pe ce bază contabilă sau legislativă ar putea să oblige pe cineva la plată ? Deja s-a ajuns la situații delirante în Asociațiile de Proprietari ... acești angajați ai noștri fac orice să discrimineze pe careva !
Asta ar fi culmea, să te pună la plată pentru ceva ce nu consumi, sau, mai rău, n-ai locuit acolo de 7 (ȘAPTE !) ani !? Doar nu se calculează acele neplăți ale acelui Administrator, de acum minim 7 ani ?
Din pacate in Romania este posibil orice