Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incasare indemnizatie crestere copil 2010-2012, ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incasare indemnizatie crestere copil 2010-2012, suprapusa cu unele venituri (de fapt pierderi) prin IF (intreprindere familiala)

Buna ziua

Doresc sa imi clarific cateva astpecte legate de situatia sotiei.

Voi incerca sa fiu cat mai succint in acest demers.

Angajata din 1999 la aceeasi companie (SRL) contract individual de munca cu durata nedeterminata.
In data de 21 Mai 2010 se suspenda contractul de munca pentru 2 ani pentru cresterea copilului. Pentru perioada 21 Mai 2010 - 6 Aprilie 2012.
In 20 Mai 2010 sotia infiinteaza impreuna cu sotul :) un IF avand-o pe sotie ca si titular al IF dar ambii asociati au o cota de 50 %.

In 06 Aprilie 2012 se inceteaza suspendarea contractului de munca la (SRL).
Tot in 06 Aprilie 2012 se inceteaza la cerere si contractul individual de munca la (SRL).

Conform declaratiilor 204 inregistrate sotia a avut venit din activitatea IF dupa cum urmeaza :
2010 – pierdere 14 012 ron (11 mai 2010-31 decembrie 2010)
2011 – 4 195 ron
2012 – 16 306 ron (pot incerca calcularea lunara pana la 07 Aprilie 2012) dar sa presupunem ca a avut un venit de 5435 ron in perioada Ianuarie - Aprilie 2012

Total venit la care a platit 16 % impozit : 9630 realizat doar pe anii 2011 2012
Pierdere 14 012 ron (11 mai 2010-31 decembrie 2010).

Per total 21 Mai 2010 - 07 Aprilie 2012 sotia a avut o pierdere de 4382 ron asadar nu este vorba de un venit.

Nu are sens sa spun ca efectiv activitatea in cadrul IF a fost realizata mai mult de sot sotia fiind ocupata chiar cu cresterea copilului.

Am primit o decizie prin care ni se spune ca in perioada 21 Mai 2010 - 7 Aprilie 2012 sotia trebuie sa returneze suma de 13 533 ron.

Doresc sa contest aceasta decizie in instanta deoarece cei ce au emis-o initial au respins contestatia noastra.

Intrebarile mele sunt urmatoarele :
- avand in vedere cele scrise mai sus
- noile modificari legislative includ si astefel de situatii.

In cazul in care cele scrise de mine mai sus au logica si se `suprapun` cu anumite prevederi legislative va rog sa imi spuneti in baza caror legi sau ordonante pot contesta in instanta decizia primita.

Va stau la dispozitie cu alte intrebari in cazul in care trebuie clarificate anumite aspecte.

Doresc sa va intreb si daca voi prezenta la Agentia ce ordoneaza platile pentru CCC documentele depuse la ANAF in perioada 21 Mai 2010 - 7 Aprilie 2012 prin care arat care au fost peirderile si venitul Agentia poate modifica decizia initiala sau va trebui sa ma adresez Instantei de contecios administratiz.

Conform declaratiilor 204 inregistrate sotia a avut venit din activitatea IF dupa cum urmeaza :
2010 – pierdere 14 012 ron (11 mai 2010-31 decembrie 2010)
2011 – 4 195 ron
2012 – 16 306 ron (pot incerca calcularea lunara pana la 07 Aprilie 2012) dar sa presupunem ca a avut un venit de 5435 ron in perioada Ianuarie - Aprilie 2012

Total venit la care a platit 16 % impozit : 9630 realizat doar pe anii 2011 2012
Pierdere 14 012 ron (11 mai 2010-31 decembrie 2010).

Per total 21 Mai 2010 - 07 Aprilie 2012 sotia a avut o pierdere de 4382 ron asadar nu este vorba de un venit.
1. Puteti contesta decizia respectiva fie la autoritatea publica emitenta (AJPIS) sau la autoritatea ierarhic superioara (ANPIS), in termen de 30 de zile de la data comunicarii actului.

2. art.7 din Legea 554/2004
(1)Inainte de a se adresa instantei de contencios administrativ competente, persoana care se considera vatamata intr-un drept al sau ori intr-un interes legitim printr-un act administrativ individual trebuie sa solicite autoritatii publice emitente sau autoritatii ierarhic superioare, daca aceasta exista, in termen de 30 de zile de la data comunicarii actului, revocarea, in tot sau in parte, a acestuia.
....
Buna ziua,

Eu am contestat initial decizia la AJPIS dar nu am depus si copii dupa documentele despre care am adus aici referire.

In acest caz doresc sa va intreb data fiind situatia sotiei ce practic in perioada respectiva a avut venituri pe minus daca sunt sanse pentru un raspuns pozitiv.

Doresc sa va intreb si cum se face acest calcul pe fiecare an in parte sau global pentru toata perioada 21 Mai 2010 - 7 Aprilie 2012 ?
1. Despre calculul indemnizatiei pentru CCC in cazul unei PFA cititi si pe:

www.avocatnet.ro/content/for...

2. Puteti face o sesizare la ANPIS, pe e-mail, la: anps@prestatiisociale.ro
Multumesc pentru raspuns.

Ce se intimpla in cazul relatat de mine cand `venitul` este de fapt pe minus si nu pe plus.
Se calculeaza separat in fiecare an si se aduna doar sumele din profit doarece in primul an am fost pe pierdere sau pentru toata perioada caz in care ar trebui adunate pierderea din primul an si profitul din urmatorii 2 ani ?