Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie de somaj?

Buna ziua,
am lucrat ca voluntara la o fundatie pe periada 1 Septembrie -31 decembrie 2010 angajata fiind din ianuarie 2011-septembrie 2011 cănd am rămas în prenatal şi postnatal pănă în ianuarie 11-2012, după care nebeneficiind de concediu maternal am intrat în 3 luni de CFP pâna pe 11 aprilie 2012.
înainte de asta am mai lucrat cu carte de munca la alta fima pe perioada 21 septembrie-30 decembrie 2009.
Intrebarea mea este daca pot sau nu sa beneficiez de somaj?
Va multumesc anticipat
1. Beneficiati de indemnizatie de somaj daca:
- v-a incetat contractul individual de munca din motive neimputabile dvs.;
- daca in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj ati avut cel putin 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

2. Perioadele de concediu medical (inclusiv cel de maternitate) si perioadele de concediu fara plata nu reprezinta stagiu de cotizare la somaj.