Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Plata contributiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Plata contributiilor

Buna ziua,

Revin cu o intrebare:

Unde trebuie sa ma adresez ca si angajator referitor la plata contributiilor,atunci cand ele au fost platite de mie dar nu sunt operate in carnetele de munca?
Toate documentele firmei sunt pierdute(cele de le firma),dar stiu ca au fost depuse la vremea respectiva.Firma este reziliata,radiata din 2009 automat.Am avut foarte multe controale ca sa nu fie platite.

Multumesc
Încercați la administrația financiară de care aparținea firma. Solicitați o fișă de evidență pe plătitor (fișa rol).
1. Contributiile sociale nu se inregistreaza in carnetele de munca.

2. Ele se inregistreaza in declaratiile nominale lunare pe care le intocmeste angajatorul si le trimite la ANAF.

Aveti asa ceva mentionat in carnetul de munca ?