avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Plata contributiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Plata contributiilor

Buna ziua,


Revin cu o intrebare:


Unde trebuie sa ma adresez ca si angajator referitor la plata contributiilor,atunci cand ele au fost platite de mie dar nu sunt operate in carnetele de munca?
Toate documentele firmei sunt pierdute(cele de le firma),dar stiu ca au fost depuse la vremea respectiva.Firma este reziliata,radiata din 2009 automat.Am avut foarte multe controale ca sa nu fie platite.


Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:26, 3 Aprilie 2015
Încercați la administrația financiară de care aparținea firma. Solicitați o fișă de evidență pe plătitor (fișa rol).
1. Contributiile sociale nu se inregistreaza in carnetele de munca.

2. Ele se inregistreaza in declaratiile nominale lunare pe care le intocmeste angajatorul si le trimite la ANAF.

Aveti asa ceva mentionat in carnetul de munca ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensii Silvi7 Silvi7 Buna ziua, Firma este radiata din 2009,persoanele din firma nu beneficiaza de vechime dupa cum spun cei de la Casa Pensiei pentru ca nu s-au depus ... (vezi toată discuția)
Declaratia 205 depusa pentru dividende neplatite, impozit platit Epuree Epuree Am distribuit dividendele, din profitul anului 2008, in iunie 2009. Am declarat impozitul in declaratia 100 pana la 25 iulie 2009 si l-am plati pana la 25 ... (vezi toată discuția)
Mi se poate anula vechimea? cristi_225 cristi_225 Locuiesc in Oradea si sunt angajat la o firma cu sediul in Cluj. Sunt angajat din 20 Noiembrie 2009, se desfiinteaza postul in 1 Iulie, iar eu nu voi mai fi ... (vezi toată discuția)