Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Proprietate survolata de o drona
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Proprietate survolata de o drona

De vreo doua saptamani pe deasupra proprietatii mele se plimba o drona. Eu detin legal o pusca cu luneta dragunov, model svu calibru 9x53mm. Ce pot pati daca trag in drona si cade la mine in ograda?
Obsevatie: Acum vad ca e foarte greu de postat aici, sunt o mie de categorii, doar ce mi trebuie nu e :(.
Cunoasteti proprietarul dronei ?
Daca il cunoasteti sesizati oficial politia
inocenta
Nu stiu a cui e drona.

[Editat atac la persoana.]
Ares-3, moderator
Va asumati raspunderea ca daca ratati drona glontul care se tot duce ar putea rani sau chiar omori pe cineva? Am facut tir de performanta in tinerete si imi aduc aminte ca pe cutiile de cartuse scria "dangereous up to 2 miles", adica periculoase pana la 2 mile - cam 3 km. Oare merita? Cel mai bine instiintati politia.
Si daca nu cade la Dvs in ograda. Dronele sunt foarte usoare, iar viteza glontului o poate arunca in afara. de ce nu incercati cu o plasa, cu un harpon, cu altceva....? Asta pe langa faza cu Politia, care mi s epare cea mai civilizata....
@andrei
Nu cred ca voi rata, nu mai ratez demult, am multi ani de antrenament.
@bogdan
Ce vedeti in filme sunt tampenii pt. tampiti, poti sa ciurui un om cu mitraliera si nu va zbura prin usa/perete/geam. Inapoi la scoala si studiati despre impuls, masa, viteza si (co)relatiile dintre ele.