avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clauze formare profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clauze formare profesionala

Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati cu informatii pentru situatia urmatoare: sunt angajat la o firma de aproximativ 3 ani, pe perioada nedeterminata, iar in acesti 3 ani am avut 3 clauze cu durate de 1 si 2 ani. Deoarece angajatorul doreste stabilitate, va mai organiza in curand un alt training(in cardul companiei,fara certificari) care se va solda cu alti 2 ani.
Intrebarile mele ar fi:
1. Este legal ca durata unei clauze sa se suprapuna peste o alta?
2. Daca decid sa refuz formarea profesionala, cum ma poate sanctiona oficial anagajtorul ? Imi poate micsora salariul si daca da, pe ce motiv,pt cat timp si aprox. cu ce procent ?
3. Daca decid sa imi dau demisia inaintea termenului din clauza, angajatorul ma va actiona in instanta solicitandu-mi contravaloarea intregului training sau proportional cu perioada nelucrata ?
4. In cadrul unui proces, anagjatorul ar avea castig de cauza in conditiile in care: a. trainingul a avut o durata de 10 zile
b. trainingul s-a desfasurat la locul de munca
c. formatorul profesional a avut calitate de angajat al unei firme cu care firma pentru care lucrez eu are un contrcat de prestari servicii
d. dpdv al informatiilor oferite, aceasta formare este complet inutila, deoarece angajatii isi cunosc munca, pe viitor nefiind vorba de nici o alta schimbare in munca de desfaurat.

Va multumesc pentru suport.

Cu respect.
Cel mai recent răspuns: anirodacilis , utilizator 21:41, 4 Aprilie 2015
1. Este legal ca durata unei clauze sa se suprapuna peste o alta?


Se pot suprapune durata clauzelor , nu este nicio problema.

2. Daca decid sa refuz formarea profesionala, cum ma poate sanctiona oficial anagajtorul ? Imi poate micsora salariul si daca da, pe ce motiv,pt cat timp si aprox. cu ce procent ?


Nu are cum sa vi se aplice vreo anumita samctiune daca refuzati.
"In cazul unui refuz al salariatului de a accepta conditiile impuse de angajator, angajatorii au urmatoarele optiuni: fie sa renunte la anumite conditii impuse salariatilor in legatura cu formarea profesionala, fie sa renunte la programul in sine."
[ link extern ] /


3. Daca decid sa imi dau demisia inaintea termenului din clauza, angajatorul ma va actiona in instanta solicitandu-mi contravaloarea intregului training sau proportional cu perioada nelucrata ?


Codul Muncii prevede ca proportional cu perioada nelucrata din perioada stabilita conform actului aditional la contractul individual de munca.

4. Nimeni nu va poate spune exact cine va avea castig de cauza intr-un astfel de litigiu.
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Aprilie 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc pentru raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Clauza formare profesionala monik monik daca angajatorul il trimite pe salariat la un training, asta poate face obiectul unei clauze de formare profesionala? aveti vreun model de astfel de ... (vezi toată discuția)
Training / clauza contractuala Bianca Radulescu Bianca Radulescu Buna ziua, Imi desfasor activitatea la o companie care are ca domeniu de activitate munca temporara. Avem un client care angajeaza personal pentru call ... (vezi toată discuția)
Demisie, clauza de training chris001 chris001 Buna ziua, De curand m-am angajat intr-un ... loc de munca sa ii spunem. Am semnat toate cele, numai ca in CIM era clauza de training. Scria acolo ca voi ... (vezi toată discuția)