Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie, clauza de training
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie, clauza de training

Buna ziua,
De curand m-am angajat intr-un ... loc de munca sa ii spunem. Am semnat toate cele, numai ca in CIM era clauza de training. Scria acolo ca voi face un training de 3 zile al carui cost e de 800 eur, si in cazul in care imi dau demisia inainte de 6 luni, trebuie sa platesc o prorata aferenta cheltuielilor neamortizate. Ok, am semnat, ma gandeam ca cine stie ce training o sa imi tina. In schimb trainingul a fost unul banal, pe care orice companie este obligat sa il faca, cuprinzand niste informatii despre produsele lor, niste proceduri banale si cam atata.
In fine, ideea e ca nu imi place deloc acest loc de munca si as cam vrea sa imi dau demisia. Daca trainingul ar fi fost unul folositor, chiar le-as fi platit ceea ce imi cer, daca as fi ramas cu o diploma ceva la mana. Nici macar un curs SAP nu costa atat de mult pe o perioada de 3 zile.
In final mi-as dori sa stiu daca nu cumva aceasta clauza este la limita legalitatii, si in cazul in care imi dau demisia si refuz sa le platesc ce cer, ce mi se poate intampla.
Multumesc anticipat.
Nu cred ca respectiva pregatire se poate numi training. Avand in vedere ca nu ati urmat un training, nu pot sa va ceara contravaloarea acestuia in cazul in care va dati demisia mai devreme de 6 luni.
In cazul in care refuzati sa platiti, v-ar putea actiona in judecata, insa daca lucrurile stau asa cum le-ati descris sunt putine sanse sa castige un asemenea proces.
Bineinteles, dvs. va trebui sa dovediti ca nu ati beneficiat de un training adevarat.
ContSters103772, utilizator
Pana la urma contractul este legea partilor ... iar dumneavoastra l-ati semnat. Era stipulat clar ca acel training era de 3 zile si costul lui 800 euro.
Cu siguranta daca o sa va dati demisia si refuzati sa achitati partea corespunzatoare perioadei nelucrate din cele 6 luni o sa va actioneze in judecata.
Alimanescu George a scris:

Nu cred ca respectiva pregatire se poate numi training. Avand in vedere ca nu ati urmat un training, nu pot sa va ceara contravaloarea acestuia in cazul in care va dati demisia mai devreme de 6 luni.
In cazul in care refuzati sa platiti, v-ar putea actiona in judecata, insa daca lucrurile stau asa cum le-ati descris sunt putine sanse sa castige un asemenea proces.
Bineinteles, dvs. va trebui sa dovediti ca nu ati beneficiat de un training adevarat.

Chiar daca instanta de judecata ar decide ca intr-adevar a fost training, nu trebuie totusi ca pretul respectivului training sa fie in conformitate cu durata/cantitatea d informatii/ calitatea / importanta lor? Apoi din cate stiu eu anagajatorul este obligat sa tina traininguri cu salariatii lui pe cheltuiala lui. Si mai stiu ca in legislatia muncii se prevede ca daca angajatorul te trimite la cursuri cu o durata de 60 de zile, pe cheltuiala sa, nu iti poti da demisia timp de 3 ani, in caz contrar trebuie platita o prorata neamortizata. Legea nu spune ce se intampla in cazul in care cursul dureaza mai putin de 60 de zile. Cel mai corect mi s-ar parea sa scada si timpul in care nu iti poti da demisia direct proportional. Dar, folosind regula de 3 simpla mie imi da ca la 3 zile de training nu imi pot da demisia 54 de zile.

Nu stiu, poate gandesc eu prea departe. Sau poate e doar o clauza de speriat studenti...
justicemn a scris:

Pana la urma contractul este legea partilor ... iar dumneavoastra l-ati semnat. Era stipulat clar ca acel training era de 3 zile si costul lui 800 euro.
Cu siguranta daca o sa va dati demisia si refuzati sa achitati partea corespunzatoare perioadei nelucrate din cele 6 luni o sa va actioneze in judecata.

atunci nu-mi ramane decat sa-i fac sa ma dea afara sau sa plec cu acordul partilor (desi nu cred ca o sa-si dea acordul)
:offtopic: Interventie moderator
@ chris001

Nu ne dorim sa postati mai multe mesaje consecutive in aceeasi discutie, cata vreme exista posibilitatea sa editati mesajul anterior.
Incalcarea Regulamentului de Postare se sanctioneaza in prima faza cu avertisment, care va fi public si se va posta de catre administrator / moderator in sectiunea de anunturi oficiale a forumului. Abaterile repetate pot duce la inchiderea contului (banare), temporara sau definitiva.

Referitor la problema dvs , legislatia muncii a fost schimbata ..prin urmare, prevederile invocate de dvs nu mai sunt in vigoare .

Art. 198 C.mun. prevede :
(1) Salariatii care au beneficiat de un curs sau un stagiu de formare profesionala, in conditiile art. 197 alin. (1), nu pot avea initiativa incetarii contractului individual de munca pentru o perioada stabilita prin act aditional.
(2) Durata obligatiei salariatului de a presta munca in favoarea angajatorului care a suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesionala, precum si orice alte aspecte in legatura cu obligatiile salariatului, ulterioare formarii profesionale, se stabilesc prin act aditional la contractul individual de munca.
(3) Nerespectarea de catre salariat a dispozitiei prevazute la alin. (1) determina obligarea acestuia la suportarea tuturor cheltuielilor ocazionate de pregatirea sa profesionala, proportional cu perioada nelucrata din perioada stabilita conform actului aditional la contractul individual de munca......