avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozit pe venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozit pe venit

Buna ziua, lucrez in Arabia Saudita cu contract de munca,.In aceasta tara nu se plateste impozit pe salariu(salariul este net).Vreau sa stiu daca in Romania sant obligat sa declar venitul provenit din salariu si sa mi se perceapa impozit. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Mocanu Cristina , Contabil 22:02, 4 Aprilie 2015
[ link extern ]

2. CE VENITURI REALIZATE DIN STRĂINĂTATE NU SE DECLARĂ ÎN ROMÂNIA?
Veniturile din activităţi dependente desfăşurate în străinătate şi plătite de un
angajator nerezident nu sunt impozabile în România, potrivit prevederilor Codului fiscal, nu
se declară şi nu fac obiectul creditului fiscal extern.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trebuie sa platesc impozit/taxe pe venitul obtinut in strainatate sau nu ? dragoicostin dragoicostin Ziua buna tuturor. Pentru ca nu am reusit sa gasesc singur un raspuns clar la aceasta intrebare (cea din titlu) in urma lecturii multor surse, incerc pe ... (vezi toată discuția)
Rezidenta fiscala vs impozite Univik Univik 1. Care sunt datoriile / impozitele pe care un cetatean roman le datoreaza statului roman, in conditiile in care aceasta persoana lucreaza cu contract in ... (vezi toată discuția)
Impozit venit strainatate dinup dinup Buna ziua, An citit diverse post-uri legate de impozitarea salariului obtinut in strainatate dar doresc un raspuns exact pentru cazul meu. Lucrez la o ... (vezi toată discuția)