Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozit pe venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozit pe venit

Buna ziua, lucrez in Arabia Saudita cu contract de munca,.In aceasta tara nu se plateste impozit pe salariu(salariul este net).Vreau sa stiu daca in Romania sant obligat sa declar venitul provenit din salariu si sa mi se perceapa impozit. Va multumesc
[ link extern ]

2. CE VENITURI REALIZATE DIN STRĂINĂTATE NU SE DECLARĂ ÎN ROMÂNIA?
Veniturile din activităţi dependente desfăşurate în străinătate şi plătite de un
angajator nerezident nu sunt impozabile în România, potrivit prevederilor Codului fiscal, nu
se declară şi nu fac obiectul creditului fiscal extern.