Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declarare ambalaje importator marfuri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declarare ambalaje importator marfuri

O SC importa consumabile sanitare.Ele vin ambalate in cutii de carton, care nu se distrug sau arunca, ci se folosesc mai departe pt.a le trimite clientilor (cu marfa sau mostre), sau se depoziteaza in ele marfa nevanduta.Mentionez ca ele nu au valoare, nu sunt trecute distict pe declaratiile vamale sau alte documente si nu se arunca decat in caz de deteriorare grava.
1) societatea avea obligatia de a declara anual,incepand cu anul 2006,la Fondul de Mediu aceste cutii?
2) societatea avea obligatia sa plateasca taxa de 1 leu (sau 2) pt.ele, pt.ca nu au fost valorificate, chiar daca nu s-a pus aceasta problema ?
3) daca nu sunt trecute cantitatile de ambalaje pe documente, pt.stabilirea taxei se ia in calcul diferenta intre cantitatea bruta si cea neta de marfa?
Intr-adevar societatea trebuie sa declare lunar la Administratia Fondului pentru Mediu (AFM) cantitatea de ambalaje introdusa pe piata si sa plateasca anual 2 lei/kg pentru obiectivul de valorificare/reciclare nerealizat. La calculul cantitatii de ambalaje introduse pe piata se iau in considerare cutiile de carton in care vin ambalate consumabilele sanitare, paletii de lemn daca marfa vine paletizata - acestea reprezinta ambalaje secundare si de transport plus ambalajul consumabilelor sanitare (nu stiu cum vin ambalte: pungi plastic, bidoane plastic, sticle etc) acesta reprezinta ambalaj primar. Determinarea cantitatilor se face de regula pe baza documentelor de import prin diferenta intre cantitatea bruta si cea neta dar si prin cantarire directa cand documentele nu furnizeaza date suficiente sau in cazul ambalajelor primare. Modul cum s-a determinat cantitatea introdusa pe piata se consemneaza intr-un proces verbal.
Pentru asi indeplini aceste obiective agentul economic poate, potrivit legislatiei, sa transfere aceasta obligatii catre o societate autorizata. Aceasta varianta este avantajoasa daca se introduc pe piata peste 300 kg de ambalaj/an. Costurile in acest caz se reduc foarte mult: in loc de 2 lei/kg (cantitate nerealizata) sa plateste in jur de 0,05 lei/kg (cantitate introdusa)
komkao a scris:

Intr-adevar societatea trebuie sa declare lunar la Administratia Fondului pentru Mediu (AFM) cantitatea de ambalaje introdusa pe piata si sa plateasca anual 2 lei/kg pentru obiectivul de valorificare/reciclare nerealizat. La calculul cantitatii de ambalaje introduse pe piata se iau in considerare cutiile de carton in care vin ambalate consumabilele sanitare, paletii de lemn daca marfa vine paletizata - acestea reprezinta ambalaje secundare si de transport plus ambalajul consumabilelor sanitare (nu stiu cum vin ambalte: pungi plastic, bidoane plastic, sticle etc) acesta reprezinta ambalaj primar. Determinarea cantitatilor se face de regula pe baza documentelor de import prin diferenta intre cantitatea bruta si cea neta dar si prin cantarire directa cand documentele nu furnizeaza date suficiente sau in cazul ambalajelor primare. Modul cum s-a determinat cantitatea introdusa pe piata se consemneaza intr-un proces verbal.
Pentru asi indeplini aceste obiective agentul economic poate, potrivit legislatiei, sa transfere aceasta obligatii catre o societate autorizata. Aceasta varianta este avantajoasa daca se introduc pe piata peste 300 kg de ambalaj/an. Costurile in acest caz se reduc foarte mult: in loc de 2 lei/kg (cantitate nerealizata) sa plateste in jur de 0,05 lei/kg (cantitate introdusa)

buna ziua,
daca nu se cunosc exact canttatile pe tipuri de materiale si necesita cantarire, la ce firme autorizate se poate apela? Exista un cantar care poate stabilii proportiile de materiale sau trebuie descompus un palet cu tot ce contine pe el (cutii, folie, blister ,etc) si cantarite individual?
Multumesc
Determinarea cantitatilor pe tipuri de ambalaj intra in sarcina importatorului daca exportatorul nu furnizeaza aceste informatii in documentele de transport (99% din cazuri). Nu exista firme autorizate cara sa se ocupe de cantarire si nici cantare care sa distinga tipul de material. Asa ca tb. desfacut paletul si cantarite tipurile de ambalaje pe categorii: primare, secundare tertiare. Daca se lucreaza cu marfa ambalata standardizat: nr. redus de tipuri de paleti, cutii carton, bidoane plastic, etc. se cantareste fiecare tip de ambalaj o data iar apoi greutatea se inmulteste cu nr. de ambalaje din tipul respectiv. In caz contrar, deoarece este aproape imposibil sa determini prin cantarire greutatea ambalajelor pe tipuri, in practica, se folosesc estimarile. Dar in aces caz rezultatul este relativ si exista riscul ca rezultatele sa fie combatute de un eventual control AFM.