Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acoperirea prejudiciului pentru furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acoperirea prejudiciului pentru furt

Buna ziua sotul meu daca este condamnat pentru furt si nu are nimic pe numele lui si partea vatamata se constituie parte civila si vrea prejudiciu cum se procedeaza ?mentionez ca partea vatamata aveau casa asigurata .Pentru ca nu are de unde sa dea bani va face zile de inchisoare in plus ?sau va ramane firma de asigurari sa se judece cu sotul meu?cum se procedeaza ?prejudiciul este pus de ei la 4000 euro .dar nu asta a fost paguba .Va multumesc
Buna seara!

Sotul dvs. nu va face inchisoare in plus. E posibil ca firma de asigurari sa se indrepte impotriva dvs. daca o va despagubi pe partea vatamata.

Cu stima.
Vor fi probleme la o eventuala liberare conditionata, legea conditioneaza liberarea conditionata de indeplinirea obligatiilor civile stabilite prin hotararea de condamnare.
Atunci cand va fi cazul pentru o eventuala liberare conditionata va dovedi ca pur si simpu nu are de unde deoarece nu detine nimic se ia in considerare?
Da, daca demonstreaza ca nu a avut posibilitatea obiectiva sa le plateasca, nu va avea probleme la liberare.