avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 843 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzat de furt si inselaciune.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzat de furt si inselaciune.

Buna ziua am o problema si poate aflu ceva raspunsuri aici.

In perioada martie 2010-noiembrie 2011 am lucrat in calitate de casier la casa de amanet ce apartinea unui cunostinte ( fratele nasei de cununie si botez al fetitei si prieten cu sotia din copilarie) si unde lucra si sotia care a fost trecuta ca administrator al firmei deoarece patronul a plecat din tara din martie 2010 si nu a mai revenit pina acum.Acolo dupa o perioada in care firma mergea binisor patronul a inceput sa i-a din banii pe ca ai lasase pt rulaj.Venea mama lui sau sotia noi le dadeam bani pt ca era firma lor dar nu au semnat niciodata nimic ca au luat acei bani.Eu cind am realizat ca ei retragind acei bani firma nu mai reusea sa-si acopere cheltuielile am decis sa imi dau demisia si m-am angajat in alta parte unde lucrez si in acest moment.Sotia a mai mers 2-3 luni la amanet dar deja nu mai avea bani decit sa reuseasca sa plateasca cheltuielile.Toata perioada cit am lucrat acolo pe mine nu m-a intrebat nimeni de situatia firmei si am considerat ca nu pot sa cer eu explicatii de ce nu mai este interesat sa mearga firma .Firma cind nu a mai functionat deoarece nu au mai avut bani sotia mea a luat calculatorul de acolo deoarece nu a mai avut bani nici macar sa-si ia salariu .Eu imi faceam treaba ca si casier de acte cu plata cheltuielilor ocupinduse sotia.
Eu mi-am vazut de noul serviciu si in anul 2014 prin vara m-am trezit cu tatal patronului la mine la serviciu sa imi spuna ca sotia mea este de vina ca acea firma a ajuns sa se inchida ca ea a furat si vor banii.Eu imediat am luat legatura si sotia mea mi-a zis ca intradevar exista o lipsa in acte dar acea lipsa este datorata faptului ca noi cit am lucrat acolo si s-a platit lunar chirie de 1000 ron nu primeam chitanta de proprietarul spatiului si automat in acte nu este scazuta chiria.Sotia mea a facut niste lucruri pe care eu nu le-am stiut cu acel prieten( el a dat bani cu dobina unor persoane dar a puso pe sotia mea sa faca acte cu acele persoane care oricum nu sunt valabile chiar daca le-au dat contracte de casa ca si garantie iar acele persoane bineinteles ca nu au mai dat banii eu nestiind nimic de aceste treburi):(( si cind am aflat le-am spus ca este problema lor sa se descurce.Nici sotia nu a procedat corect cu unele lucruri dar la amanet nu sau inregistrat unele cheltuieli deoarece nu aveam acte doveditoare ,dar exista un caiet unde au fost notate sumele de bani si data care si eu personal le-am dat mamei sau sotiei patronului care acel caiet dupa ce ei au luat actele din punctul de lucru fara ca sotia mea sa fie acolo nu s-a mai gasit ei sustinind ca nu au gasit nici un caiet.
Acum problema este ca m-am trezit cu citatie de la politie acuzat de furt si inselaciune in ce baza nu stiu .
Ce poate sa se intimple atita timp cit eu deja lucram de 3 ani in alta parte cind ei au luat actele si zic ca este lipsa.
Pe mine nimeni nu m-a intrebat macar odata despre situatia firmei iar acum ma acuza.Voi reveni cu amanunte astazi dupa ce voi merge la politie.
Ar fi bine sa mergeti la politie insotit de un avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depunere plangere paunrodicagabriela paunrodicagabriela In cite zile pot depune o plingere pentru ca am fost amenintata din cauza ca am gasit o lipsa in gestiune (lipsa a 4 contracte de amanet care contineau aur) ... (vezi toată discuția)
Lucrez la negru si patronul ne-a scos datoare, obligatia de a plati datoria floralin floralin buna ziua .am o mica problema o vecina lucreaza la negru la un magazin de linga noi, patronul le-a scos datoare 1400 ron ele lucreaza la negru la el nu au ... (vezi toată discuția)
Plangere penala pentru inselaciune MikaelBeniamin MikaelBeniamin Buna ziua. Am si eu o problema si cer un ajutor/sfat de la voi. Acum 3 luni de zile am incetat activitatea la un bar din orasul meu. Eu am fost angajat la o ... (vezi toată discuția)