Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Investitor FNI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Investitor FNI

Buna ziua,

Sunt un investitor FNI,care cu intarziere am ales calea de a apela la un executor judecatoresc deoarece am inteles ca asa poate voi reusi sa-mi recuperez banii investiti.

De la A.A.A.S. am primit o CONTESTATIE LA EXECUTARE,prin care se spun mai multe lucruri cum ar fi :
_ se invoca prescriptia dreptului de a cere executarea silita pe motiv ca au trecut trei ani ( eu ma intreb,daca s-a prescris de ce s-a cerut ca pagubitii FNI sa trimita la ei un dosar in vederea recuperarii sumelor investite). Se mai specifica ca,conform unor Reglementari Interne privind administrarea si functionarea FNI,detinerea de unitati de fond este dovedita de carnetul de investitor,confirmarea de sold ,ordine de plata,chitante sau alte acte doveditoare a achizitiei. Mi se pare absurd cand si in instanta in dosarul FNI s-au folosit doar carnetele de investitor.

In temeiul legii nr. 113/23.04.2013, Art. II. - (1),
“Autoritatea pentru Administrarea Activelor Statului preia fără plată toate drepturile
şi obligaţiile Comisiei Naţionale a Valorilor Mobiliare, rezultate din actele juridice
prin care Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare a fost obligată, ca parte
responsabilă civilmente, la plata de despăgubiri către investitorii la Fondul Naţional
de Investiţii”
Pe cale de consecinta, toate persoanele care se regasesc in anexele sentintei
penale nr. 423/20.03.2007 pronuntata de Tribunalul Bucuresti - Sectia a II - a
Penala in dosarul nr. 24632/3/2006, completata cu decizia penala nr.
164/18.06.2008 a Curtii de Apel Bucuresti-Sectia a II a Penala, respectiv decizia
penala nr. 2098/04.06.2009, - I.C.C.J., sunt indreptatite sa solicite plata
contravalorii unitatilor de fond prevazute in titlurile executorii.

Intrebarea mea este : Are rost sa apelez la un avocat ,este adevarat ca s-a prescris ? De ce alegand calea de a trimite la A.A.A.S nu se pune problema invocarii prescriptiei.

Va rog din suflet sa ma ajutati si sa-mi dati un sfat ce as putea face in acest sens.

Va multumesc,
marianaalbu, utilizator