Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributii sociale obligatorii indemnizatii ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributii sociale obligatorii indemnizatii presedinte, vice, cenzori etc. car pensionari militari

Pentru activitatea desfasurata in calitatea de presedinte, vicepresedinte, contabil, casier, cenzori (toti pensionari militari)etc. in cadrul unui CAR pensionari (militari) cei de mai sus primesc periodic indemnizatii conform statutului si regulamentului aprobate.
Daca pentru aceste indemnizatii se platesc , in afara de impozit pe venit 16%, contributii sociale obligatorii (avind in vedere ca toti sunt pensionari) inclusiv CAR pensionari?(nu consideram CAR ca angajator in sens fiscal)
Precizez cu nu sunt intocmite contracte de mandat, activitatea persoanelor alese desfasurindu-se pe baza statutului si regulamentului si a legislatiei specifice unui ONG.
Este obligatorie incheierea contractelor de mandat?
Rog baza legala (in eventualul raspuns) la aspectele de mai sus.
Multumesc frumos pentru raspuns.
vasiletudorel, utilizator