Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Casa de ajutor reciproc
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Casa de ajutor reciproc

1. Pot fi presedinte/contabil/casier/cenzor pentru CAR de pe langa institutia la care lucrez si care are ca si membri....doar salariati ai institutiei... fara a fi remunerat... sau remunerat altfel decat ca si salariat... ? pentru ca....daca as lucra ca si salariat...indiferent de remuneratie, taxele sunt aplicate la venitul minim si practic nu s-ar putea sustine, veniturile CAR ar fimai mici chiar decat acestea. Ce solutii sunt?
CAR-urile sunt conform legilor speciale care le guverneaza, institutii financiare nebancare, dar care au forma juridica de asociatie conform OG 26 / 2000 prin urmare in materie de organe de conducere si control se aplica regulile obisnuite pentru asociatii. Raspunsul este da, fiind un ONG, puteti ocupa orice functie si ca voluntar, deci neremunerat, pe baza de contract de voluntariat. Iar daca sunteti membru in Consiliul Director sau cenzor / membur in comisia de cenzori, puteti pe baza de contract de mandat sa fiti remunerat fara a fi salariat, deci fara contract individual de munca. Insa indemnizatia este fiscal tratata cam la fel cu salariul dpdv al impozitului pe venit si a contributiilor sociale obligatorii.
Multumesc pentru raspuns...
Am atatea de intrebat...
1. Pot alege membrii sai sa vireze cei 2% din impozit pe venit catre acest CAR
2. Contractul de mandat... vad ca indemnizatia este supusa impozitarii ca si un salariu...dar nu este impus un venit minim la care sa se plateasca taxele ca la un salariat, adica daca indemnizatia este de 500 de lei, voi plati taxele ca pentru 500 lei, nu ca pentru 1900 cum este in cazul salariatului .. .ceea ce, iara e un lucru bun, corect?!
marinicad2002 a scris:

Multumesc pentru raspuns...
Am atatea de intrebat...
1. Pot alege membrii sai sa vireze cei 2% din impozit pe venit catre acest CAR
2. Contractul de mandat... vad ca indemnizatia este supusa impozitarii ca si un salariu...dar nu este impus un venit minim la care sa se plateasca taxele ca la un salariat, adica daca indemnizatia este de 500 de lei, voi plati taxele ca pentru 500 lei, nu ca pentru 1900 cum este in cazul salariatului .. .ceea ce, iara e un lucru bun, corect?!

raspunsul este da la ambele intrebari
" Iar daca sunteti membru in Consiliul Director sau cenzor / membru in comisia de cenzori, puteti pe baza de contract de mandat sa fiti remunerat fara a fi salariat, deci fara contract individual de munca. Insa indemnizatia este fiscal tratata cam la fel cu salariul dpdv al impozitului pe venit si a contributiilor sociale obligatorii."

apare inca o intrebare ... contabilul... si casierul.... ei nu sunt in Consiliul director...sau pot fi?
indiferent ca sunt sau nu, pot lucra tot cu contract de mandat?
multumesc!
marinicad2002 a scris:

" Iar daca sunteti membru in Consiliul Director sau cenzor / membru in comisia de cenzori, puteti pe baza de contract de mandat sa fiti remunerat fara a fi salariat, deci fara contract individual de munca. Insa indemnizatia este fiscal tratata cam la fel cu salariul dpdv al impozitului pe venit si a contributiilor sociale obligatorii."

apare inca o intrebare ... contabilul... si casierul.... ei nu sunt in Consiliul director...sau pot fi?
indiferent ca sunt sau nu, pot lucra tot cu contract de mandat?
multumesc!

nu sunt membri ai organelor si ce fac ei nu e treaba de mandatar, deci nu se pune problema de contract de mandat. activitatea de casier e cu specific de prepusenie, si fiind repetitiva trebuie contract de munca sau de voluntariat, daca aveti casier distinct si nu face munca asta, cu caracter accesoriu, un membru CD, cat timp organizatia este mica. puteti lucra predominant sau exclusiv prin banca, si atunci nici nu prea ai nevoie de casier. contabilul poate fi PFA sau firma de contabilitate, ca e o profesie liberala, si faci contract de prestari servicii...