Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... sentinta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

sentinta

sentinta prin care se recunoaste dreptul de a recupera taxa auto trebuie sa fie investita cu formula executorie ?Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.
Nu, pentru ca de la data intrarii in vigoare a noului cod de procedura civila hotararile judecatoresti nu se mai investesc cu formula executorie.
Pentru punerea in executare a hotararii solicitati instantei legalizarea hotararii.
Pentru legalizare aveti nevoie de :
- cerere adresata presedintelui instantei,
- taxa de timbru de 5 lei,
- hotararea a carei legalizare se solicita.