avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... sentinta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

sentinta

sentinta prin care se recunoaste dreptul de a recupera taxa auto trebuie sa fie investita cu formula executorie ?Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 17:32, 6 Aprilie 2015
Nu, pentru ca de la data intrarii in vigoare a noului cod de procedura civila hotararile judecatoresti nu se mai investesc cu formula executorie.
Pentru punerea in executare a hotararii solicitati instantei legalizarea hotararii.
Pentru legalizare aveti nevoie de :
- cerere adresata presedintelui instantei,
- taxa de timbru de 5 lei,
- hotararea a carei legalizare se solicita.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Investire hotarare judecatoreasca VioletaNed VioletaNed Buna ziua Am o hotarare a judecatoreasca, impotriva careia s-a facut recurs la Curtea de apel Ploiesti. Curtea a respins recursul, iar prin decizia pe care ... (vezi toată discuția)
Legalizare si investire sentinta ContSters42601 ContSters42601 Buna ziua, Intr-un dosar contencios ,pentru recuperare taxa poluare auto prima instanta a admis cererea de recuperare a sumei platite , iar curtea de apel a ... (vezi toată discuția)
Divort ganya ganya divortul s-a pronuntat in favoarea mea,si s-a hotarat sa primesc cheltuieli de judecata pe care insa nu le-am primit si au trecut sase luni de atunci.cum ... (vezi toată discuția)