Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Accident de munca rezultat cu deces in Germania.
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Accident de munca rezultat cu deces in Germania.

Ce demersuri trebuie sa faca familia ca sa afle mai multe detalii despre accident si cum decurge ancheta?!
Puteti contacta ambasada Romaniei In Germania si sa solicitati sprijin.
Adresa
Dorotheenstrasse 62-66, 10117 Berlin
Cum ajung la ambasada ?
Liniile S-Bahn S1, S2, S25, S5, S7, S75, S9 sau
Linia U-Bahn U6 - Statia Friedrichstrasse
Telefon: +49-30-212.39.202
Fax: +49-30-212.39.399
E-mail: office@rumaenische-botschaft.de
Program: luni - vineri 9.00 - 17.00
Telefon sectie consulara: +49-30-212.39.555
Fax: +49 (0)30 212 39 554
E-mail sectie consulara: konsulat.berlin@rumaenische-botschaft.de
Program cu publicul: luni - vineri 8.00 - 14.00
Program de lucru (ambasada)
luni - vineri 09:00 - 17:00
Program de lucru cu publicul (sectia consulara)
Luni-vineri: 8.00-14.00
Website
www.rumaenische-botschaft.de
www.berlin.mae.ro
Daca victima lucra legal la o firma in Germania, fiind trimis printr-o firma inregistrata in Romania, evenimentul trebuia raportat si la ITM din judetul unde este firma inregistrata.
ITM trebuie sa faca o cercetare proprie in baza documentelor pe care le primeste de la firma si sa inctomeasca un PV de cercetare AM, firma romana urmand sa inregistreze AM.
Urmasii victimei pot beneficia astfel de drepturile care decurg dupa decesul persoanei respective (pensie de urmas, ajutor de deces de la Casa judeteana de pensii, ajutoare materiale si/ sau banesti conform mentiunilor din contractul colectiv de munca intocmit la nivel de firma, asigurare de viata pentru AM daca firma a incheiat o asigurare de viata nenominala/ nominala cu o firma de asigurari pentru angajatii sai).