Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Fostul sot doreste accesul in locuinta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Fostul sot doreste accesul in locuinta

Buna seara.
Este posibil ca in situatia in care este proprietatea comuna si unul dintre fostii soti a plecat de bunavoie, sa ceara intoarcerea in casa, acest lucru sa fie posibil?
Mentionez faptul ca fostul sot este cunoscut ca un om violent, avand si plangere la politie pentru acest fapt.
Si in prezent ameninta cu moartea si jigneste in fel si chip.
Fosta sotie este in casa cu un copil mic, este speriata de ce se poate intampla.
Partajul nu a avut loc.
Ce solutii exista?
Persoana respectiva poate obtine un ordin de protectie .
Si cum trebuie procedat?
Plangerea pentru violenta si amenintari este din 2013. Amenintarile cu moartea sunt de luna trecuta, pentru ca fosta sotie impreuna cu copilul refuza sa paraseasca casa.
Nu doreste sa fie despagubit, doreste doar sa intre in locuinta cu forta.
Cum poate fii oprit? Mentionez faptul ca nici copilul nu-l intereseaza nedandu-i niciun fel de ajutor, pensie alimentara nici nu se pune problema.
Vicky1, utilizator
Aveti aici detalii privind conditiile obtinerii unui ordin de protectie.
[ link extern ] /
Am citit ca este cu caracter temporar. Dupa acest termen de sase luni ce se poate face?

Din ce citesc si violenta economica este un motiv - faptul ca refuza sa isi ajute propriul copil.
Vicky1, utilizator
Pana vedeti daca obtineti sau nu un ordin, protejati-va singura si nu ii permiteti accesul in casa, schimbati incuietorile.
Nu va obtine nici in instanta o reintegrare in locuinta daca va aparati .
daca se va duce la politie pt ca are domiciliul inca acolo, si vine cu politia la usa, nu cedati si nu-l primiti.