avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare yala la apartament dupa divort, fara partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare yala la apartament dupa divort, fara partaj

Buna seara,
As dori si eu un sfat in legatura cu situatia mea. Sunt divortata din septembrie 2014, fiind si un apel finalizat in octombrie 2015. Domiciliul copilului a fost stabilit la locuinta comuna, fiindu-mi incredintat mie si fostul sot fiind obligat la plata unei pensii alimentare retroactiv din 2014.

Am un copil in varsta de 4 ani si joi 19.05 a trebuit sa vin de urgenta acasa deoarece yala apartamentului a fost schimbata de fostul sot, eu aflandu-ma in imposibilitatea de a mai intra in casa. El a parasit domiciliul in 2013.

Am mers la politie sa le cer ajutorul, spunandu-le si faptul ca nu am unde merge cu copilul. Acolo am depus o sesizare si mi s-a dat un nr. de inregistrare.
Apoi am fost sunata de educatoarea copilului ca fostul sot este acolo - inca nu se deschisese gradinita si si-a manifestat dorinta de a lua copilul.
Am spus politiei cele intamplate si am mers cu un echipaj al politiei la gradinita.

Fostul sot si-a motivat gestul prin faptul ca este custodie comuna si are dreptul sa faca ce vrea cu copilul sau. Mentionez faptul ca nu are program de vizitare si nici nu plateste pensie alimentara pt copil. Si a vazut copilul doar de cateva ori in ultimii 3 ani.

Dupa ce am plecat de la sectia de politie am mers acasa, fostul sot era in fata blocului si mi-a spus ca nu ma lasa sa intru ca el merge iar la sectie.
Acolo a vorbit despre o plangere penala impotriva mea in legatura cu disparitia unor sume de bani din casa - el a plecat din casa in iulie 2013. Sustine ca er fi lasat in casa 6000 ron si acum nu mai erau.
Acest lucru nu este adevarat.
Mentionez faptul ca si anul trecut, tot in luna mai - eu sunt nascuta in aceasta luna - a mai depus o plangere penala plangere ce a fost clasata.

Ma hartuieste continuu cu mesaje in care imi spune ca are filmulete compromitatoare cu mine si cu actualul iubit, ma jigneste, ma ameninta. Imi spune ca am avut camere de filmat in casa,ca sunt mereu monitorizata si chiar prin satelit. Mi-a luat unitatea de la calculator atunci cand a intrat cu forta in casa, cu scuza ca e la firma ce m-a monitorizat pentru a sterge programul spion instalat.
Cand l-am rugat sa imi dea inapoi PC-ul a zis ca mi-l va face cadou - se apropie ziua mea de nastere in curand.

Intrebarea mea este: ce pot face in acest caz?
El doreste sa stea in casa cu noi - motivul divortului a fost violenta domestica, a incercat sa ma omoare.
Am incercat si politiei sa explic acest lucru, dar fara niciun rezultat.

Nu aveti ce face! Nu-i puteti interzice sa foloseasca locuinta comuna.

Numai daca aveti o hotarare judecatoreasca de obtinere a imobilului in favoarea dvs. ii veti putea interzice sa mai intre in casa.

Pe de alta parte, pentru faptul ca va ameninta si hartuieste, puteti sa solicitati instantei emiterea unui ordin de protectie. Dar, acesta va fi pe durata limitata 3-4 luni. Apoi daca o ia de la capat, va trebui sa obtineti un nou ordin de protectie.

Singura solutie viabila si de durata este o actiune de partaj prin care sa vi se incredinteze dvs. imobilul.











Daca doriti sa va vedeti de viata dv,faceti efortul si faceti partajul

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Situatia locativa a mamei si a minorului Vicky1 Vicky1 Buna ziua Sunt divortata si stau intr-un apartament cumparat in timpul casatoriei cu fostul sot. De 3 ani de zile el este plecat din domiciliu si brusc ... (vezi toată discuția)
Fostul sot doreste accesul in locuinta Vicky1 Vicky1 Buna seara. Este posibil ca in situatia in care este proprietatea comuna si unul dintre fostii soti a plecat de bunavoie, sa ceara intoarcerea in casa, acest ... (vezi toată discuția)
Copii si custodia comuna YLDY11 YLDY11 Dupa o casatorie de 14 ani,in urma cu 2 ani am divortat, iar de atunci viata mea e un calvar. In urma casatoriei am 2 copii, de 13 si 8 ani. Am avut o ... (vezi toată discuția)