Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Instanta competenta in cazul unei plangeri ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Instanta competenta in cazul unei plangeri contraventionale

se poate face contestatie la judecatoria bacau pt pv contraventie savarsita in jud botosani ?

daca deja am facut-o ce curs juridic va avea ?
multumesc !

[Mesaj editat - Vă rog să nu mai scrieți exclusiv cu majuscule, nu este regulamentar]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Nu se poate.

Instanta competenta este cea de la domiciliul/sediul paratului. Practic dvs. contestati un proces-verbal emis de o autoritate ce are sediul in jud.Botosani.

Daca deja ati formulat contestatia si ati depus-o la o instanta din Bacau, instanta respectiva, va invoca din oficiu lipsa competentei teritoriale si o va trimite la instanta competenta, respectiv o instanta competenta material si teritorial de la sediul paratului.
multumesc !
cu respect deosebit pt promptitudine...
d.p.

[Mesaj editat - Vă rog să nu mai scrieți exclusiv cu majuscule, nu este regulamentar]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
De ce aţi fost amendat contravenţional şi de ce aţi depus plângerea împotriva procesului verbal de contravenţie la judecătoria Bacău?

Dacă procesul verbal de contravenţie a fost încheiat în baza OG nr. 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România, atunci competenţa de soluţionare a plângerii revine judecătoriei de la domiciliul dvs. (art. 10 ind. 1 din OG nr. 15/2002).