Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Mesaje SMS nesolicitate de la diverse firme. Legal sau ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Mesaje SMS nesolicitate de la diverse firme. Legal sau nu?

Dupa publicarea unui anunt pe un anumit site de profil am inceput sa fiu sunat si sa primesc diverse SMS-uri care imi ofera sau imi vand ceva. Aceeasi treaba si dupa inregistrarea firmei, oferte dupa oferte de la romtelecom :)). Am intrebat amabil de unde au numarul meu iar raspunsul a fost ca este public pe ceva site dupa inregistrarea firmei si au dreptul sa ma sune/ sa imi foloseasca datele.

Intrebarea mea este: cat de legal e sa imi trimita mesaje dupa publicarea unui anunt? Logic ar fi ca le-am solicitat din moment ce am publicat un anunt .. adica mi-am dat acordul sa fiu sunat sau sa primesc SMS-uri de la diversi clienti.

Multumesc anticipat de raspunsuri!
Buna ziua,

Cel mai probabil ati bifat in sectiunea Termeni si conditii ca sunteti de acord sa primiti mesaje de la partenerii companiei care are siteul. Daca nu ati bifat asa ceva, espam si e ilegal.
Nu au nimic de genul in termeni si nici nu sunt parteneri. O doamna de la o agentie de turism mi-a spus ca din moment ce am postat un anunt am solicitat sa fiu contactat de terte persoane si au dreptul sa ma contacteze ... aici este nelamurirea mea.