Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Centrala pe gaz, verificare
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Centrala pe gaz, verificare

Daca am luat o centrala pe gaz trebuie sa anunt la Iscir?
Dispozitiile in vigoare obliga proprietarul centralei sa solicite la iscir/unitati acreditate verificare si eliberare document pentru punerea in functiune a centralei termice
Firma de la care ati cumparat centrala se ocupa de autorizarea ISCIR a centralei in baza documentelor intocmite de catre firma care a montat centrala si instalatia de incalzire aferenta. Se primeste un document de autorizare de catre ISCIR.
Proprietarul centralei trebuie sa obtina avizul de racordare a centralei la reteaua de gaz metan, de la firma de distributie gaz metan, in baza unui proiect intocmit de catre o firma de proiectare autorizata ISCIR si agreata de catre firma de distributie gaz metan.
Punerea in functiune a centralei se face de catre firma de distributie gaz metan, in baza celor doua documente mentionate anterior.