Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Expirare card credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Expirare card credit

Buna ziua,

Cat este de legala urmatoarea situatie:

Am obtinut un card de credit cu o valabilitate de 2 ani an cu plata lunara a ratelor care s-a facut. In luna martie cardul a expirat, iar in astazi, banca, eu avand cardul de debit pe care era virat salariul la aceeasi banca, sub titulatura expirarii creditului mi-a oprit tot salariul in contul creditului la care eu nu mai am acces.

Singura notificare a bancii legat de expirarea creditului s-a facut prin extrasul de cont lunar pe care in locul sumei normale de plata lunar, aparea suma totala a creditului. Nu am fost contactata inainte pentru anuntare sau o eventuala oferta de prelungire, refinantare. In momentul de fata imi este solicitata plata creditului integral in termen de 30 de zile daca nu voi ajunge pe lista de rau platinici.

Este legal ca o banca sa iti propeasca salariul integral avand in vedere ca acest tranfer apare cu termen de salariu?

Multumesc.
Buna ziua!
Salariul nu poate fi poprit decat in limitele reglementate de lege. Avand in vedere ca este vorba despre aceeasi banca prin care va primiti salariul, este putin probabil ca aceasta sa nu stie care era destinatia sumelor care v-au fost virate.

Cu privire la celelalte aspecte, lipsesc informatii pentru a ma putea pronunta.
Este posibil sa fi fost indeplinite conditiile care sa justifice bancii declararea creditului ca exigibil.

In loc de concluzie: mergeti in cel mai scurt timp la banca si solicitati informatii suplimentare - nu este exclus ca situatia sa fi fost generata de o regletabila eroare umana sau de sistem.

Cu stima,
Cu certitudine venitul salarial nu poate fi executat silit prin poprire decât în cuantumul prevăzut de lege ( 1/3 respectiv 1/2 pentru mai mult de o urmărire silită sau pentru pensie de întreținere). Dar acum nu este vorba de o executare silită ci, probabil, de un mandat dat de către împrumutat Băncii de a-i debita orice cont, cu disponibilul necesar plății debitului față de bancă. Dacă există o astfel de prevedere în contract nu e tocmai ilegal. O astfel de clauză poate fi abuzivă, dar nu și nelegală.
Ilie1111 a scris:

Cu certitudine venitul salarial nu poate fi executat silit prin poprire decât în cuantumul prevăzut de lege ( 1/3 respectiv 1/2 pentru mai mult de o urmărire silită sau pentru pensie de întreținere). Dar acum nu este vorba de o executare silită ci, probabil, de un mandat dat de către împrumutat Băncii de a-i debita orice cont, cu disponibilul necesar plății debitului față de bancă. Dacă există o astfel de prevedere în contract nu e tocmai ilegal. O astfel de clauză poate fi abuzivă, dar nu și nelegală.

Cu siguranta este vorba de o astfel de clauza. In conditiile generale de afaceri de la majoritatea bancilor, astfel de conditii sunt prinse.

Verificati:
- clauzele din contractul de card de credit. De regula bancile prelungesc automat cardurile de credit, cat timp se fac platile. Pe de alta parte, exista banci care impun conditia ca pentru prelungire sa se puna toata suma, si apoi sa se analizeze prelungirea. Insistati la ei
- cautati varianta la o alta banca de a va refinanta (ca si backup) - practic, sa luati un credit sau card de credit de acolo cu care sa va refinantati cardul pe care il aveti.

Care este banca in cauza?

Banca este Unicredit. In contract scrie ca in cazul in care nu este achitata suma datorata, banca va incerca sa recupereze banii din conturile existente. Ce nu mi se pare in regula este ca nu m-au anuntat si au au recuperat parte din credit luandu-mi tot salariul care a fost virat cu titlul de salariu, in momentul de fata eu neavand practic niciun ban pentru a ma intretine. Am discutat cu ei si au refuzat refinantarea pe motiv ca am deja un credit expirat, dar la cererea mea sa imi arate unde anume sunt aceste conditii sau regulament specificate nu au vrut sa imi dea nimic in scris.
Daca considerati ca va sunt incalcate drepturile ca si consumator, va puteti adresa ANPC pentru a obtine suplimentar informatiile solicitate.

Incercati varianta de a va refinanta la alta banca...