Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM pensionare caz de boala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM pensionare caz de boala

Buna ziua!
Un salariat a avut concediu medical pana in data de 19.03.2015, si in urma indeplinirii conditiilor pentru pensionare pentru caz de boala , i s-a emis o decizie de medicala asupra capacitatii de munca, prin care se constata pierderea in totalitate a capacitatii de munca.
Salariatul a adus aceasta decizie la societate in data de 07.04.2015, iar de la Casa de pensii i s-a comunicat ca pentru a i se emite decizia de pensionare tb sa i se faca de la societate decizia de incetare a CIM.
Intrebarea mea este cu ce data ii fac incetarea, daca ultima zi de concediu medical a fost 19.03.2015 iar decizia medicala asupra capacitatii de munca are data de inregistrare 01.04.2015.
In decizie se specifica data ivirii invaliditatii 17.09.2013
Ecaterinas, utilizator
1. Din Codul muncii:

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II;

(2) Pentru situatiile prevazute la alin. (1) lit. c)—j), constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.

2. Aadar ii puteti inceta contractul individual de munca (CIM) cu data de 01.04.2015, cand vi s-a comunicat decizia medicala.
Din 19.03.2015 si pana in prezent cum a figurat salariatul?

Daca in 07.04.2015 a venit cu decizia respectiva, atunci aceasta este data incetarii c.i.m.

Insa avand in vedere prevederile HG 500/2011, angajatorul este pasibil de sanctiune contraventionala pentru netransmiterea in termen a REVISAL-ului.