Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Achizitie autoturism neinmatriculat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Achizitie autoturism neinmatriculat

O firma platitoare de tva achizitioneaza de la o persoana fizica un autoturism neinmatriculat in Romania (are numere de Franta).Vanzarea se face in baza unui contract de vanzare-cumparare si plata se face prin virament bancar.
Ce obligatii financiare si declarative are firma? Costuri legate doar de inscrierea masinii sau mai sunt si altele?
Multumesc.
Avand in vedere ca proprietarul, persoana fizica, nu datoreaza impozit la vanzarea autoturismului din patrimoniul personal, nu aveti nicio alta obligatie financiara legata de aceasta tranzactie.

In termen de 30 zile de la cumparare, autoturismul trebuie declarat la serviciul public finante locale al primariei de care apartineti.