avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Cod caen vanzari  articole din gama audio-video
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Cod caen vanzari  articole din gama audio-video

Buna ziua

ce coduri CAEN am nevoie pentru a-mi deschide un magazin pentru vanzari 
articole din gama audio-video?
Vanzarea se face in magazin si on-line.
Un program de contabilitate care sa fie accesibil si ptr vanzator si gestionar sa-l foloseasca?
M-ar interesa ceva mai evoluat....sa introduc si activitatea de 
instalatii in el.
Sa pot sa am rapoarte vanzari/stocuri/gestiuni 
diferite/contabilitate/scadente
multumesc
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 16:47, 11 Aprilie 2015
Cred ca cele mai potrivite sunt 4743, 4763 si 4791.

In Nomenclatorul C.A.E.N. avem:



4743 - Comerţ cu amănuntul al echipamentului audio/ video în magazine specializate
Această clasă include:
-vânzarea cu amănuntul a aparatelor de radio şi a televizoarelor
-vânzarea cu amănuntul a aparatelor audio şi video
-vânzarea cu amănuntul a aparatelor pentru redarea şi înregistrarea CD-urilor, DVD-urilor, etc

4763 - Comerţ cu amănuntul al discurilor şi benzilor magnetice cu sau fără înregistrări audio/ video , în magazine specializate
Această clasă include:
-vânzarea cu amănuntul a discurilor muzicale, benzilor audio, CD-urilor şi casetelor
-vânzarea cu amănuntul a casetelor video şi DVD-urilor
Această clasă include de asemenea:
-comerţul cu amănuntul al benzilor şi discurilor neînregistrate

4791 - Comerţ cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
Această clasă include comerţul cu amănuntul prin case de comenzi sau prin Internet, de exemplu: cumpărătorul alege pe baza reclamelor, cataloagelor, informaţiilor furnizate pe un website, a machetelor sau a altor mijloace de publicitate şi face comanda prin poştă, prin telefon sau pe Internet (de obicei prin mijloace speciale furnizate de un website). Produsele achiziţionate pot fi descărcate direct de pe Internet, sau în cazul bunurilor materiale livrate clientului.
Această clasă include:
-comerţul cu amănuntul al oricărui tip de produs prin comandă poştală
-comerţul cu amănuntul al oricărui tip de produs prin Internet, pe bază de comandă
Această clasă include de asemenea:
-vânzarea directă prin intermediul televiziunii, radio-ului sau telefonului
-licitaţii cu amănuntul pe Internet

Această clasă exclude:
-vânzarea cu amănuntul a autovehiculelor, pieselor şi accesoriilor pentru acestea, prin Internet, vezi grupele 451, 453
-vânzarea cu amănuntul a motocicletelor, pieselor şi accesoriilor pentru acestea, prin Internet, vezi grupa 459

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen necesar pentru import diverse produse MihaiTeo MihaiTeo Buna ziua, Am gasit multe discutii pe Google legate de acest subiect, insa nici una concludenta sau cu informatii actualizate. Am o firma si as dori sa ... (vezi toată discuția)
Comert cu e-books ! sasha_mihailov sasha_mihailov Funt inregistrat ca PFA. Daca vreau sa-mi comercializez propriile carti in format electronic (ebooks), prin internet, si sa le trimit cumparatorilor pe cd, ce ... (vezi toată discuția)
Caen activitati fotografice si vanzari aparate foto viomag viomag buna ziua.detin o firma care are ca si obiect principal de activitate intermedieri financiare(caen 6619) si doresc sa ma reorientez spre fotografie .pt asta ... (vezi toată discuția)