avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 876 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sucesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sucesiune

buna ziua ma numesc maria mama mea a decedat an 2011 si santem 3 frati a lasat un teren de 600 metri intravilan una dintre fete vrea fica ce mare vrea sa treca pe numele iei nu vrea sa luam parte la aceasta mostenire se poate declara singura la mostenire ? unde ar trebui sa mergem ca iea sa nu iea parte la mostenire singura ? va multumesc
Cel mai recent răspuns: elena_ploiesti , utilizator 15:07, 15 Aprilie 2015
Buna ziua,
Pentru a accepta succesiunea dupa mama dumneavoastra trebuie fie sa faceti o declaratie de acceptare a succesiunii dupa mama dumneavoastra, fie sa exercitati o posesie utila asupra terenului respectiv (sa-l lucrati, sa-l intretineti) pentru ca astfel sa faceti o acceptare tacita a mostenirii.

Atentie, termenul de optiune succesorala curge de la data decesului mamei, sens in care va trebui sa va adresati unui notar anterior expirarii acestuia. Termenul este de 1 an, iar daca decesul a survenit inante de 1 octombrie 2011, termenul era de 6 luni.
Daca va aflati in cea de-a doua varianta sau daca ati depasit termenul de 1 an, atunci dreptutile dumeavoastra nu vor putea fi valorificate decat printr-o actiune in justitie prin care sa dovediti ca ati acceptat tacit mostenirea dupa mama (prin folosinta terenului).

Raspunzand in concret la intrebarea dumneavoastra, pentru a o impiedica pe sora dumneavoastra sa culeaga singura mostenirea, fie va adresati unui notar pubilic si faceti o declaratie de acceptare a mostenirii (daca nu a trecut 1 an de la deces), fie va adresati unui avocat care sa va indrume/reprezinte in vederea formularii unei actiuni in instanta prinvind stabilirea masei succesorale dupa mama.

Sper ca raspunsul este multumitor,
Sarbatori frumoase !
va multumesc si va doresc toate cele bune
instinctual a scris:

Buna ziua,
Pentru a accepta succesiunea dupa mama dumneavoastra trebuie fie sa faceti o declaratie de acceptare a succesiunii dupa mama dumneavoastra, fie sa exercitati o posesie utila asupra terenului respectiv (sa-l lucrati, sa-l intretineti) pentru ca astfel sa faceti o acceptare tacita a mostenirii.

Atentie, termenul de optiune succesorala curge de la data decesului mamei, sens in care va trebui sa va adresati unui notar anterior expirarii acestuia. Termenul este de 1 an, iar daca decesul a survenit inante de 1 octombrie 2011, termenul era de 6 luni.
Daca va aflati in cea de-a doua varianta sau daca ati depasit termenul de 1 an, atunci dreptutile dumeavoastra nu vor putea fi valorificate decat printr-o actiune in justitie prin care sa dovediti ca ati acceptat tacit mostenirea dupa mama (prin folosinta terenului).

Raspunzand in concret la intrebarea dumneavoastra, pentru a o impiedica pe sora dumneavoastra sa culeaga singura mostenirea, fie va adresati unui notar pubilic si faceti o declaratie de acceptare a mostenirii (daca nu a trecut 1 an de la deces), fie va adresati unui avocat care sa va indrume/reprezinte in vederea formularii unei actiuni in instanta prinvind stabilirea masei succesorale dupa mama.

Sper ca raspunsul este multumitor,
Sarbatori frumoase !



Buna ziua!
Daca stiam de lucrurile astea inainte sa fi facut greseala pe care am facut-o.. dar poate ma ajutati intr-un fel!

Mama a decedat in 09.2009, abia in anul 2011 in luna septembrie (fix dupa 2 ani) am insistat (eu fiind unul dintre copii) sa mergem la notar (tatal + 1 sora) sa facem acceptarea succesiuni cu toate ca pe cealalta sora n-a interesat-o absolut nimic nici inainte de inmormantare, nici la inmormantare nici dupa - pomeni si alte cheltuieli (datorii dupa decedata)! Acum au trecut 6 ani si vreau sa dezbat succesiunea si as vrea sa nu-i dau nimic din partea mamei de mostenire! nu se cuvine nici moral nici logic!

Cum ma puteti sfatui?!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune alexanglia alexanglia Eu si sora mea suntem mostenitorii unei matusi care decedat,sora de mama cu mama noastra, noua revenindu-ne 1/4 din casa+teren+loc de veci.La mostenire mai ... (vezi toată discuția)
Acceptare tacita a mostenirii. Cristian Racaceanu Cristian Racaceanu In urma unei solicitari la Uniunea Notarilor Publici am aflat ca nu s-a deschis succesiunea dupa bunicul meu decedat in 2009 si nimeni nu si-a manifestat ... (vezi toată discuția)
Duplicat certificat de deces buna seara, fratele mamei a decedat ... Vlad1968 Vlad1968 Duplicat certificat de deces Buna seara, fratele mamei a decedat de curand (locuia in alta localitate). Ei sunt 3 frati. Al treilea frate detine certificatul ... (vezi toată discuția)