Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Evitarea coliziunii
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Evitarea coliziunii

In cazul in care pentru evitarea unei coliziuni frontale cu un autoturism care a intrat pe banda mea, venind din sens opus, sunt nevoit sa ies de pe carosabil si ies in camp, iar din cauza denivelarilor de pe camp, autoturismul meu este avariat, cine va suporta daunele ?
In functie de expertiza dispusa de organ sau ceruta de parti se va stabili acest aspect. Celalalt auto a suferit avarii, exista? Sau este un caz ipotetic?
Este ipotetic, dar sa luam in calcul ambele ipoteze.
1) auto necunoscut - va trebuie casco
2) auto cunoscut - expertiza si eventual martori pentru stabilirea vinovatului

Insa dat fiindca in primul mesaj faceti referire la coliziune frontala, este clar ca daca dvs ati circulat regulamentar veti fi despagubit pe RCAul celuilalt.