Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contract colaborare persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contract colaborare persoana fizica

Buna ziua,

Suntem un SRL ce presteaza servicii de dezvoltare software.

Ne intereseaza cea mai simpla (din punct de vedere contabil) dar si cea mai economica varianta pentru acordarea unui onorariu variabil colaboratorilor nostri ce nu au statut de persoana juridica (sau PFA)

Spre exemplu, firma colaboreaza cu un programator persoana fizica timp de doua luni de zile si doreste sa ii achite acestuia un onorariu de 5000 lei.

Persoana fizica are contract de munca la o alta firma (ii sunt platite contributiile de sanatate etc.).

Se poate incheia un contract pe drepturi de autor in acest caz si daca da, ce obligatii au ambele parti din punct de vedere al impozitului, asigurari de sanatate?

Multumesc anticipat.
radu_stoian, utilizator
Da, se poate incheia o conventie civila. Avand in vedere ca este si salariat, se retine si se vireaza la fisc16% impozit si 5,5% C.A.S.S.
Dat fiind ca de la anu' se schima codul fiscal, daca le dati banii pe drepturi de autor, i-ati nenorocit, caci vor avea de plata pe langa impozit, cass si cas la valoarea incasata, spre deosebire de legislatia actuala care este cat de cat mai relaxata.
Sincer problema dvs., este problema tuturor antreprenorilor din Romania, caci practic nu exista o smecherie legala pentru a putea plati bani mai putini la stat, insa dpmdv cea mai ieftina modalitate este contractul de colaborare cu
firma sau PFA
(cele dezavuate de dvs.), urmand ca fiecare sa isi gestioneze incasarile si cheltuielile (numai ca reversul este generat de lipsa de cunostinte economice a persoanelor in cauza, care de cele mai multe ori duc la probleme grave si chiar la faliment, pentru simplul motiv ca a te organiza si gestiona individual este destul de greu).
Concluzia: nu exista o solutie pe care o asteptati si care sa va convina (din pacate).