Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - avantaje, dezavantaje
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - avantaje, dezavantaje

Buna seara
Am si eu o intrebare : care ar fi avantajele si dezavantajele unui PFA? Ma refer la un pfa prestari servicii resurse umane , tinand cont si de faptul ca sunt angajata in cadrul unei societati cu 2 ore? Cu ce m+ar ajuta ca as avea si un pfa pe langa aceste 2 ore?
Si cat de greu se poate inchide acest pfa la nevoie?

Multumesc
Avantaje ale PFA :

poate colabora cu alte PFA-ri, intreprinderi individuale, familiale sau orice persoana juridica sau fizica in vederea efectuarii unei activitati economice;

poate angaja cu contract de munca terte persoane in vederea desfasurarii activitatii;

poate cumula calitatea de persoana fizica autorizata cu cea de salariat;

este asigurata in sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale si are dreptul de a fi asigurata in sistemul asigurarilor sociale de sanatate si al asigurarilor pentru somaj;

isi desfasoara activitatea folosind in principal forta sa de munca si aptitudinile sale profesionale;

functioneaza cu un minim de documente, reflectate intr-o contabilitate simpla, fiind necesar registru de incasari si plati, in principiu;

 din perspectiva registrelor obligatorii, acestea sunt :

- Registrul unic de control;

- Registrul de incasari si plati (acesta nu este un registru obligatoriu pentru persoanele impozabile pe baza normelor anuale de venit);

-Registrul inventar

-Jurnale de vanzari si cumparari.

modalitatea de a-si inceta activitatea si de a fi radiata din Registrul Comertului este mai simpla si se realizeaza in urmatoarele cazuri:

- prin vointa acesteia

-in conditiile art. 25 din Legea nr. 26/1990, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;

- prin deces.

Dezavantaje ale PFA :

PFA nu va putea fi considerata un angajat al unor terte persoane cu care colaboreaza, chiar daca aceasta colaborare este exclusiva;
nu poate cumula si calitatea de intreprinzator persoana fizica titular al unei intreprinderi individuale;
raspunde pentru obligatiile sale cu patrimoniul de afectiune, daca acesta a fost constituit, si in completare, cu intreg patrimoniul sau;
indiferent de forma de impunere, in sistemul real sau norme de venit, trebuie intocmit obligatoriu Jurnalul de vanzari si Jurnalul de cumparari, inclusiv pentru PFA-urile neinregistrate ca platitori de TVA
Inchiderea pfa, ca si deschiderea, se face in cateva zile, la registrul comertului. Totul e sa nu aveti deloc datorii restante la stat de pe urma acestui pfa.