Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anularea contractului de mediere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anularea contractului de mediere

Am incheiat un contract de mediere cu o firma de privata de plasare fortei de munca in strainatate,care nu a respectat promisiunile verbale despre locul de munca la icheierea contractului de mediere am observat ca ce promisera verbal nu corespundea cu contractu in mare acestia spuneau verbal ca suma de bani achitata la incheierea contractului de mediere reprezinta actele si transportul an strainatate la locul de munca dar an contract nu specifica acest lucru si multe dintre obligatiile contractuale nu corespund cu promisiunile verbale totusi m-au comvins prin minciuna sa inchei contractul. Va rog un raspuns daca pot ataca cotractul pe calea actiuni pauline art 1254 sau cepot face in aceasta speta ,firma respectiva ma tot amina,VA MULTUMESC
Buna seara,
Cazul prezentat de dvs nu intra sfera de aplicare a actiunii pauliane.
Puteti eventual solicita anularea contractului invocand eroarea ca viciu de consimtamant conf art 1207 alin 2 pct 2 Cod Civ.
De asemenea daca considerati ca acel contract de mediere nu respecta prev HG 384/2001 priv normele de aplic ale Lg 156/2000 priv protectia cetatenilor romani care lucreaza in strainatate, puteti sesiza ITM-ul.